Rozhovor s apoštolským nunciem v Kongu o budoucí papežově návštěvě

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Rozhovory a komentáře
Datum publikace17. 1. 2023, 15.09

Podle místního nuncia mons. Balestrera, s nímž hovořil server Vatican News, je hlavním důvodem guerillové války na východě země bohatství podzemí, na které se upírají zraky mnohých: „Církev odvádí skvělou práci, je katalyzátorem pomoci. V této souvislosti vyvíjíme maximální úsilí, aby byla zajištěna bezpečnost nezbytná pro blížící se návštěvu papeže Františka, který se rovněž setká s oběťmi násilí z východu Konga. Na mši v Kinshase se očekávají dva miliony lidí“.

image:Image 23/source/orig/22421_19930_0_844.jpeg

Soucit a blízkost obětem útoku na kostel letniční církve v Kasindi v Konžské demokratické republice, k němuž se v neděli 15. ledna přihlásila odnož Islámského státu a který "způsobil smrt stovek nevinných lidí", vyjádřil papež František v telegramu podepsaném kardinálem státním sekretářem Pietrem Parolinem a adresovaném reverendu André Bokundoa-bo-Likabemu, předsedovi Kristovy církve v této africké zemi. "Svěřuji mrtvé a zraněné Božímu milosrdenství. Prosím Krista, Pána života, aby trpící nalezli útěchu a důvěru v Boha, a vzývá pro ně dar pokoje," uvedl Svatý otec.

Situaci v Konžské demokratické republice komentuje tamní nuncius, mons. Ettore Balestrero, který vyjadřuje znepokojení nad neustálým krveprolitím v této zemi. Jak vysvětluje, hlavním důvodem guerillové války na východě země je bohatství podzemí, na které se upírají zraky mnohých: "Církev odvádí skvělou práci, je katalyzátorem pomoci. V této souvislosti se vyvíjí maximální úsilí, aby byla zajištěna bezpečnost nezbytná pro návštěvu papeže Františka, který se rovněž setká s oběťmi násilí z východu Konžské demokratické republiky.

Jaký signál vyjadřuje nedělní útok, k němuž se přihlásil Islámský stát?

Znepokojivý signál, o to více, že potvrzuje vývoj situace na místě. Právě proto bude velmi důležité setkání papeže s oběťmi této oblasti. Je třeba také říci, že útoky jsou ve skutečnosti dva: jeden na hranicích s Ugandou v letničním chrámu: na fotografiích, které mi poslali, je vidět skutečné peklo. Znetvořená těla dospělých a dětí, polorozbořená budova. Ve stejný den však došlo k útoku v Beni, na centrálním trhu, který patří k nejbezpečnějším místům ve městě. Opět se najdou tací, kteří se domnívají, že za to mohou Spojenecké demokratické síly (AdF), které chtějí demonstrovat sílu a teror. Jiní se naopak domnívají, že šlo o spoluúčast místní bezpečnosti, ale jedna hypotéza nevylučuje druhou. V každém případě bych řekl, že mír na východě Konžské demokratické republiky je ještě daleko. Hovoříme o provincii Severní Kivu, která je již více než rok ve stavu obležení, což ukazuje, jak se situace nejen nezlepšila, ale naopak zhoršila. Velmi znepokojivou zprávou je, že AdF bohužel sílí a zdá se mi, že jsou také hlavními původci konfliktu, který probíhá dále na jihu, v okolí Gomy, se skupinou M23. Nedělní útok také ukazuje, že získali velký vliv v Butenbo, velkém městě poblíž Kasindi. Skutečnost, že se k němu přihlásil Islámský stát, také ukazuje, že vazby mezi Adf a Islámským státem jsou stále silnější, metodika útoků se bohužel stále více sjednocuje, což může být pro regionální bezpečnost a především pro bezpečnost obyvatel, kteří jsou stálými oběťmi krveprolití, jen znepokojivé. Tento nový útok se odehrál poblíž Gomy, kde nyní bohužel probíhá další strašlivý konflikt, který od listopadu vyhnal z domovů více než 500 000 lidí, 250 000 z nich se nachází jižně od Gomy. Situace je katastrofální, na cestách umírají lidé, objevují se nemoci, bohužel i cholera, a je naléhavě potřeba najít místa, kde by se lidé mohli ubytovat. Církev odvádí skvělou práci, kněží a řeholnice zůstávají na místě, stali se katalyzátory pomoci: shromažďují oblečení, léky, potraviny a rozdělují je. Je to diecéze rozdělená na dvě části, stačí říci, že z 32 farností je šest na území obsazeném skupinou M23.

Jaká je reakce z ekumenického hlediska?

Řekl bych, že funguje skvělá spolupráce. Nedělní útok se odehrál v chrámu, který odkazuje na Církev Kristovu v Kongu. S touto organizací, která sdružuje různé protestantské denominace, se také velmi dobře spolupracuje při zdůrazňování, že existuje problém, který je příčinou všech těchto konfliktů: je jím bohatství východního podloží. Je to základní důvod strategického významu této oblasti pro všechny sousední země a hlavní příčina válečné ekonomiky, která se zde udržuje. Na přípravě papežovy návštěvy se podílí také ekumenická spolupráce: na setkání s papežem budou například pozváni vysídlenci, z nichž někteří nejsou katolíky. Společně se snažíme doprovázet demokratický rozvoj této země.

Jak probíhají přípravy na papežovu návštěvu a jaká jsou preventivní opatření?

Sám papež se zmínil, že původně měl jet také do Gomy, ale nyní tam nemůže. Také proto, že v těchto týdnech není snadné se tam dostat. Úsilí o bezpečnost a veřejný pořádek je obrovské: stačí říci, že mše, kterou bude papež v Kinshase sloužit, se mají zúčastnit nejméně 2 miliony lidí. Každý týden se setkávám s premiérem a hlavou místní církve. Bylo vykonáno mnoho práce... Jsou tu také úžasné příběhy: mohu vám například vyprávět o jednom mladém muži, který se každou neděli účastní mše svaté zde na nunciatuře. Zajímal se o návštěvu papeže a zrovna včera mě požádal o přijetí všech svátostí křesťanské iniciace. To se mi zdá být hlavním smyslem návštěvy: probudit víru v těch, kteří ji nemají, a posílit radost v těch, kteří ji mají. Mnozí říkají, že papežova návštěva je splněným snem. V celé zemi se očekává slovo útěchy a také zahojení ran, které bohužel stále krvácejí, a to zejména na východě.

Pronásledování křesťanů Papežské cesty

image:Image Puzzle - Panna Maria Fatimská 85 dílků
Puzzle - Panna Maria Fatimská 85 dílků
image:Image Zasvěcení