Rozhovor s biskupem Tomášem pro Asociaci soukromého zemědělství ČR

Zdroj:Diecéze plzeňskáDiecéze plzeňská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Rozhovory a komentáře,Plzeňská diecéze
Datum publikace7. 11. 2022, 16.26

Přečtěte si rozhovor s biskupem Tomášem Holubem o správě církevního zemědělského majetku. Vyšel na stránkách Asociace soukromého zemědělství ČR.

image:Image 19/source/orig/18936_16513_0_01.jpeg

Jste známý především jako vojenský kaplan, nicméně také máte vztah k udržitelnému hospodaření a životnímu prostředí. Co pro vás znamená zemědělství a venkov?

Je to součást domova. Venkov je jednou z tradic, která vytváří hlubokou brázdu v historii naší země. Bez venkova bychom kulhali na jednu nohu.

Jak na vás působily akce ASZ ČR?

ASZ ČR pro mě představuje skupinu lidí, kteří jsou nadšení. Potkával jsem se s různými soukromými zemědělci, kteří vnímají závazek vůči tradici a zároveň chtějí, aby tradice neznamenala zaostalost a strnulost, ale zodpovědnost vytvářet budoucnost, která není vázaná pouze na ekonomické zisky, ale na kontinuitu.

Církevní restituce se po roce 2011 týkaly i vaší diecéze. Jak velký je rozsah zemědělské půdy, kterou spravují vaše farnosti či přímo biskupství?

Jsme výjimka v tom, že jako diecéze nespravujeme žádný majetek zemědělského charakteru. To proto, že plzeňská diecéze byla založena v roce 1993 a tím pádem jsme neměli právo restituovat žádné majetky, které církev vlastnila před rokem 1948. To znamená, že restituce se u nás týkají pouze majetků jednotlivých farností. Protože jsme diecéze spíše menší, tak celkově u nás farnosti vlastní asi 3500 ha zemědělské půdy.

Celý rozhovor najdete ZDE.

Biskupové

image:Image Poutník k lidským srdcím