Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích zahajuje výstavu a intervenci malíře a ilustrátora Jana Knapa

Zdroj:Biskupství litoměřickéBiskupství litoměřické
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Litoměřická diecéze
Datum publikace31. 10. 2023, 12.51

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích zahájí ve čtvrtek 2. listopadu 2023 dvě významné akce zimní sezony. V hlavní budově představí výstavu nazvanou Jan Knap –Betlém je vážná věc, výběr z obrazů a kreseb výjimečného současného českého malíře a brilantního ilustrátora inspirovaných během Svaté rodiny. V Diecézním muzeu v Litoměřicích souběžně zpřístupní intervenci jeho maleb s náboženskými motivy do stálé expozice tohoto jediného regionálního církevního muzea. Jak výstava, tak intervence budou veřejnosti přístupné od 3. listopadu 2023 do 28. ledna 2024.

image:Image 45/source/orig/44401_28444_0_pozvanka-na-vernisaz-tisk-2023-10-20-online.jpg

Podstatnou část zimní výstavní sezony prožije Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích obklopena dílem výjimečného malíře a brilantního ilustrátora Jana Knapa. „Příběh výstavy ´Betlém je vážná věc´ začal před dvěma lety, když Jan Knap na mou prosbu přislíbil vytvořit pro litoměřickou galerii betlém. Vymalovat takový příběh není snadné. Zvláště ujme-li se úkolu malíř, pro nějž tím nejdůležitějším je vytvořit zajímavý, poutavý obraz, jímž by diváka především pohladil. Protože správný obraz je pro něj jen ten, který rozproudí vnitřní život nejen v něm, ale i v nás, obraz, který ‚probudí v člověku tajemství‘,“ přibližuje ředitelka galerie Dana Veselská.

Jan Knap je výjimečný umělec. Nejen proto, že je jediným z českých malířů, kteří o sobě mohou říct, že čistit štětce je učil sám Gerhard Richter. Nebo proto, že první vlastní výstavu měl až v 35 letech, že studoval teologii v Římě a než se v roce 1992 vrátil zpátky do Plané, do Česka, prošel od roku 1968 půl světa a vystavoval v nejrenomovanějších soukromých galeriích v USA, Německu či Itálii. Jan Knap je výjimečný pečlivou, až staromilskou výtvarnou technikou a svědomitě promyšlenou koncepcí svých obrazů. Především však diváka zaujme svým mimořádným uměním vytvářet díla, která v nás vyvolávají řadu asociací a myšlenek na něco nám obecně známého, „hluboce zakořeněného v naší mysli.“

Kromě výstav v hlavní výstavní budově a v Diecézním muzeu v Litoměřicích vystaví Severočeská galerie od 7. prosince ve svém Muzeu insitního umění také ručně malovaný betlém Jana Knapa, doplněný od 6. ledna 2024 o tříkrálovou scénu.

Vernisáž výstavy a intervence se uskuteční v hlavní výstavní budově (Michalská 29/7) ve čtvrtek 2. listopadu 2023 od 17 hodin. Výstava i intervence budou přístupny v hlavní výstavní budově a v Diecézním muzeu v Litoměřicích (Mírové nám. 24/16) každý týden od středy do neděle od 10 do 17 hodin, až do 28. ledna 2024.

Záštitu nad výstavou Betlém je vážná věc přijali Mons. Václav Malý, pomocný biskup pražský, a Zdeněk Bárta, evangelický farář, člen správní rady Diakonie ČCE v Litoměřicích.

Zdroj: Barbora Klipcová

Redakčně upraveno