Sexuální násilí ve válce: téma pro odborníky z Česka a Ukrajiny

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace5. 9. 2022, 10.50

Jaká jsou pravidla pro zacházení se zajatci a civilisty ve válečných konfliktech? Jaké následky v rovině tělesné, duševní a sociální si odnášejí oběti sexuálního násilí ve válce? Lze tomuto násilí předcházet, co je jeho příčinou a jak s tématem pracují novináři? I ve 21. století provází válečné konflikty sexuální násilí, a válka na Ukrajině není výjimkou. Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci spolu s Ukrajinskou katolickou univerzitou ve Lvově proto pořádají kulatý stůl na téma Sexuální násilí ve válce.

image:Image 17/source/orig/16011_13251_0_220302-charita-oc-ukrajina.jpg

Akce s mezinárodním přesahem se uskuteční 12. září 2022 v budově CMTF UP v Univerzitní ulici v Olomouci, ale také online na ZOOMu či Facebooku. Debatu povede proděkan pro zahraničí doc. Dominik Opatrný.

Diskutovat budou:

Tomáš Holub

• biskup plzeňské diecéze
  • první vojenský kaplan, později hlavní kaplan Armády ČR (1996–2006)
  • účastník české vojenské mise v Bosně a Hercegovině
  • autor knihy „Boj proti terorismu ve světle nauky o takzvané spravedlivé válce: Návrh kriteriologie“

Jaromír Marek

• redaktor zpravodajství Českého rozhlasu
  • autor reportáží z řady zemí zasažených válkou, včetně Ukrajiny

Yuriy Martynyuk

• vyučující bioetiky na Ukrajinské katolické univerzitě ve Lvově

Oleksandra Nizdran