Beskydské horské sedlo Ivančena v sobotu 25. dubna opět zaplnili skauti z různých částí Česka. Nášivky na krojích prozrazovaly, že kromě středisek z Moravskoslezského kraje cestu vážili také skauti z Prahy, východních Čech, jižní Moravy nebo Vysočiny. Pamětní mohyla připomíná osud skautů popravených nacisty na konci druhé světové války. Od přinesení prvních kamenů na Ivančenu letos na podzim uplyne 80 let.
Skauti na Ivančenu každoročně proudí už od ranních hodin a již při mši svaté v 11 hodin byla louka u turistického rozcestí Ivančena zcela zaplněna. Biskupský vikář P. Daniel Vícha při bohoslužbě povzbudil skauty, aby se nebáli usilovat o proměnu světa, ve kterém žijí. „Pokud se každý z nás rozhodne udělat v životě ještě více dobra, můžeme něco změnit,“ povzbudil skauty k šíření Dobré zprávy v jejich okolí. A podotkl, že světec dne – sv. Marek při psaní evangelia udělal mnoho gramatických chyb, které dodnes biblisté v řeckém originálu vidí. „Navzdory svým chybám ale Marek přivedl na svět text, který proměňuje lidstvo již dva tisíce let,“ podotkl P. Vícha. Cesta k lepšímu světu začíná podle biskupského vikáře dobrým slovem, kterým lidé šíří Dobrou zprávu o Bohu. Povzbudil účastníky, aby po návratu poslali zprávu člověku, kterého delší dobu neviděli.
Mezi účastníky se míhaly také nášivky středisek Frýdek-Místek, Velká Polom, Kravaře, Morávka a mnozí další. Na bohoslužbu připutoval také Vojta z Polanky nad Odrou:
„Na Ivančenu chodím každý rok – letos je to zhruba popatnácté. Je dobré si připomínat památku umučených skautů, protože v některých částech světa se podobná bezpráví dějí stále." Podobnou motivaci stoupat na Ivančenu má další pravidelný účastník – Šimon z Opavy: „Ivančena je bod, okolo kterého se jako skauti z celé republiky můžeme sejít a uvědomit si, že dělat skauting nebylo vždy tak jednoduché jako dnes,“ připomíná.
Skauti se na Ivančeně setkávají každoročně na konci dubna – v okolí památky sv. Jiří. V letošním roce ale společně vystoupají na Ivančenu ještě jednou – v sobotu 10. října. Připomenou si tak 80. výročí od přinesení prvních kamenů do pamětní mohyly.