Skončila kanonická vizitace v Centru Aletti

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 9. 2023, 13.10

Římský vikariát oznámil ukončení kanonické vizitace veřejného sdružení věřících římské diecéze Centro Aletti. Podle závěrečné zprávy z vyšetřování, které vedl profesor P. Giacomo Incitti od 16. ledna po obvinění zakladatele P. Marka Rupnika, jasně vyplynulo, že "v Centru Aletti probíhá zdravý komunitní život bez zvláštních nedostatků".

image:Image 42/source/orig/41462_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-54.jpeg
Římský vikariát
Vatican Media

Vyšetřování, které vedl P. Giacomo Incitti, profesor kanonického práva na Papežské univerzitě Urbaniana a bylo zahájeno 16. ledna, nařídil kardinál vikář Jeho Svatosti pro římskou diecézi na základě zpráv z médií i komuniké P. Johana Verschuerena, delegáta pro mezinárodní domy v Římě. Cílem bylo vyšetřit možné souvislosti mezi obviněním P. Marka Rupnika ze zneužívání řeholnic a římským Centrem Aletti.

Dne 23. června 2023 byla zveřejněna závěrečná zpráva ze šetření, ve které se uvádí, že v Centru Aletti probíhá "zdravý komunitní život bez zvláštních nedostatků". Šetření potvrdilo, že členové Centra Aletti "ačkoli jsou rozhořčeni vznesenými obviněními a způsobem, jakým byla řešena, se rozhodli zachovat mlčení, navzdory agresivitě médií, aby si chránili svá srdce a nepřivlastňovali si bezúhonnost, s níž by mohli vystupovat jako soudci druhých."

Zároveň vyšly najevo i nové otázky, které byly rovněž brány v potaz, a to v souvislosti s rozhodnutím Tovaryšstva Ježíšova odejít z Centra Aletti, což obnášelo nezbytné změny stanov, které by neměly ovlivnit původní poslání Centra Aletti.

Na základě závěrečné zprávy kardinál vikář potvrdil, že neexistují důvody pro přijetí dalších opatření v rámci jeho jurisdikce a vydal dekret o ukončení kanonické vizitace.

Vizitátor s ohledem na dopad na život sdružení také pečlivě prozkoumal hlavní obvinění vznesená proti P.  Rupnikovi, zejména ta, které vedla k žádosti o jeho exkomunikaci. Na základě rozsáhlého materiálu vizitátor  poukázal, jak stojí ve zprávě, na "závažné anomálie v postupech, jejichž přezkoumání vyvolalo také pochybnosti ohledně samotné žádosti o exkomunikaci". Vzhledem k závažnosti těchto zjištění postoupil kardinál vikář zprávu příslušným orgánům.

Celá oficiální zpráva Římského vikariátu v češtině je k dispozici zde.

Zdroj: Zenit

Ochrana nezletilých v církvi Život z víry

image:Image Modlitba pro začátečníky i mírně pokročilé
Modlitba pro začátečníky i mírně pokročilé James Martin