Slavnost Božího Těla se vrací do Lateránské baziliky

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 5. 2024, 10.11

Magistr papežských bohoslužeb aktualizoval kalendář aktivit papeže, který bude 2. června předsedat mši svaté v Lateránské bazilice slavnosti Těla a Krve Páně. Po několikaletém přerušení se vrátí slavnost na toto místo, ale obnoví se i procesí do baziliky Panny Marie Větší.

image:Image 56/source/orig/55731_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-22.jpeg
Vatican Media

Tradice se vrací ke své původní podobě po řadě jiných rozhodnutí a podmíněných důvodů, které ji v roce 2018 změnily. V onom roce si papež přál, aby se Boží Tělo neslavilo již v Lateránské bazilice, jak tomu bylo do té doby, ale na římském předměstí Casal Bertone, a následující rok podobně v Ostii, přičemž procesím předsedal tehdejší kardinál vikář Angelo De Donatis, jmenovaný před měsícem novým vrchním penitenciářem.

Od roku 2020 to pak byla omezení způsobená pandemií a poté papežovo zdraví, které si vyžádaly další změny, v letech 2020 a 2021 se mše svatá konala ve Svatopetrské bazilice a v letech 2022 a 2023 došlo ke zrušení této papežské liturgie, v prvním případě kvůli papežovým bolestem v koleni a loni kvůli jeho hospitalizaci v nemocnici Gemelli po operaci břicha.

Letošní slavnost je tedy opět na programu, který 4. května, aktualizoval magistr papežských bohoslužeb biskup Diego Ravelli, a sdělil, že v neděli 2. června v 17 hodin bude Svatý otec předsedat slavnostní liturgii v bazilice svatého Jana Lateránského. A po skončení mše se vrátí průvodem do baziliky Panny Marie Větší, odkud bude uděleno eucharistické požehnání.

Zdroj: Vatican News, italská sekce

Papež František

image:Image Impulzy papeže Františka
Impulzy papeže Františka Anna Lexmaulová
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Bratr František + Člověk František
Bratr František + Člověk František Gerhard Mester
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František