Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Sněmovna dnes uvede do služby dva své sněmovní kaplany

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace31. 5. 2023, 7.37
TiskTisk

Do služby dnes budou na ekumenické bohoslužbě uvedeni dva sněmovní kaplani. Jeden bude z římskokatolické a druhý z protestantské církve. Slavnostní akt se uskuteční ve sněmovní kapli. Poslancům tak začnou sloužit kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta Milan Hanuš a farář Církve bratské Daniel Kvasnička.

image:Image 32/source/orig/31672_zasedaci-sal-poslanecke-snemovny.jpg

Bohoslužby se účastní předsedové České biskupské konference a Ekumenické rady církví Jan Graubner a Tomáš Tyrlík. Činnost kaplanů se zaměří na službu jednotlivcům. Kaplani by ji měli poskytovat zejména ve sněmovní kapli.

Kaple se ve Sněmovně otevřela před zhruba sedmi lety. Vznikla ve Šternberském paláci z bývalé šatny naproti prostorám takzvané konírny, v nichž se scházejí zejména poslanci zdravotnického a sociálního výboru. Hlavní objekty kaple tvoří velký kruhový stůl s výsečí a kříž. Vstup tvoří světelný koridor, jenž představuje přechod z civilního do duchovního prostředí.

Generální sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš již dříve uvedl, že činnost kaplanů nebude misijní, nebude motivovaná snahou získávat nové věřící. Kaplani by neměli veřejně propagovat jednotlivé poslance nebo strany, jejich služba má být politicky neutrální. Neměli by se ani zasazovat za zájmy jednotlivých církví. Vinš také poukázal na to, že kaplani budou reprezentovat obě vysílající organizace a budou nabízet duchovní službu všem bez ohledu na jejich církevní příslušnost.


Focusy

Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou