Společné prohlášení CCEE a CEC k situaci na Blízkém východě

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 11. 2023, 13.01

Členové společného výboru Konference evropských církví (CEC) a Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) vyzývají představitele národů a mezinárodního společenství, aby učinili vše, co je v jejich silách, k ukončení současného konfliktu na Blízkém východě, který ničí životy a způsobuje nevýslovné utrpení. Níže přinášíme plné znění prohlášení ze zasedání výboru v Bělehradě 7. listopadu.

image:Image 46/source/orig/45042_20231106-185641-768x576.jpg

Násilí a krutost teroristů z Hamásu, kteří zasáhli Izrael 7. října, ohromilo a vyděsilo svět. My, vůdci křesťanských církví v Evropě, vyjadřujeme svůj hluboký soucit s těmi, kteří zemřeli, byli zraněni nebo ztratili někoho blízkého, a obracíme naše myšlenky k rukojmím a jejich rodinám. Bereme na vědomí historický kontext kolonialismu, antisemitismu a islamofobie, které vedly k současné situaci a k nesmírnému utrpení na obou stranách tohoto konfliktu. Jsme hluboce zarmouceni zničením posvátných míst a jsme solidární s těmi, kteří v Izraeli a Palestině pracují na podpoře míru. Potvrzujeme, že násilí nemůže být způsobem, jak bránit dosažení cíle. Ničení životů nepřináší žádnou svobodu, žádnou pravdu, žádnou spravedlnost.

Vyzýváme politické představitele všech stran, aby uplatnili svou odpovědnost a zajistili příměří na všech frontách. Požadujeme, aby teroristé byli postaveni před soud, aby byly chráněny humanitární koridory a aby byl všem civilistům, židům, křesťanům i muslimům,  otevřen přístup k péči a evakuaci. Vážná situace, v níž lidé v Gaze žijí, je omezuje na základních právech a jsou nuceni trpět nespravedlností, která trvá již příliš dlouho. Žádáme celé mezinárodní společenství, aby se zmobilizovalo a dodržovalo mezinárodní právo, zejména rezoluce OSN, s cílem zahájit seriózní jednání o nastolení trvalého míru v souladu s pravdou a spravedlností.

Nyní, více než kdy jindy, je naléhavé hledat cestu spravedlnosti, která se nám zjevila v Evangeliu podle příkladu Ježíše Krista, Knížete pokoje, který svou smrtí a vzkříšením nás smířil s Bohem a učinil nás všechny Božími dětmi. Vyzýváme věřící našich církví, aby se modlili za všechny, kteří trpí, vzývejte Boží milosrdenství pro všechny a pamatujte, že všichni jsme členy jednoho společného lidstva. Také se modlíme a doufáme, že ti, kdo mají moc nad národy, se zapojí do opravdového dialogu, který bude podporovat lidskou důstojnost všech a zajistí mírové soužití těchto dvou národů ve dvou státech.

7. listopadu 2023

Církev a společnost