Velká Británie se modlí za krále Karla III.

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 2. 2024, 12.24

Arcibiskup westminsterský, primas Anglie a Walesu, kardinál Vincent Nichols ujistil o modlitbách katolického společenství za krále Karla III. poté, co v pondělí 5.2. 2024 Buckinghamský palác oznámil, že král podstupuje léčbu rakoviny a omezí některé povinnosti na veřejnosti.

image:Image 51/source/orig/50776_gettyimages-1180797719-ezgif-com-webp-to-jpg-converter.jpg
Getty images

"Se zármutkem jsem přijal zprávu, že král Karel podstupuje léčbu rakoviny. Jménem celého katolického společenství v Anglii a Walesu vyjadřuji Jeho Veličenstvu nejvřelejší přání a ujištění o vytrvalých modlitbách za jeho úplné a brzké uzdravení. Bůh žehnej králi," uvedl 5. února na sociální sítí X kardinál Vincent Nichols, arcibiskup westminsterský, který také stojí v čele Biskupské konference Anglie a Walesu.

Podle prohlášení Buckinghamského paláce se král Karel nedávno podrobil léčbě zvětšené prostaty, při níž mu byla zjištěna blíže nespecifikovaná rakovina. Král zůstává ohledně probíhající léčby optimistický. V prohlášení však není uvedeno, o jaký druh rakoviny se jedná, ani v jakém je stadiu.

"Jeho Veličenstvo se rozhodlo sdělit svou diagnózu, aby předešlo spekulacím, a také s nadějí, že sdělení může veřejnosti pomoct najít pochopení pro pacienty s rakovinou po celém světě," píše se v prohlášení Buckinghamského paláce.

Král Karel nastoupil na trůn v roce 2022 po smrti své matky Alžběty II., korunován byl loni na jaře. Anglický panovník je nejvyšším představitelem anglikánské církve, která se od katolické církve odtrhla v roce 1534 za krále Jindřicha VIII. Při své korunovaci loni v květnu, kdy král Karel složil přísahu, že bude zachovávat protestantskou víru, byl kardinál Nichols prvním katolickým prelátem, který se od dob reformace zúčastnil korunovace a po korunovaci králi požehnal.

Zdroj: Catholic News Agency

Osobnosti Církev a společnost

image:Image Výklad Bible v době (anti-)modernistické krize
Výklad Bible v době (anti-)modernistické krize Tomáš Petráček