Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Štafetová pouť z Prahy do italského Orvieta připomene vznik svátku Corpus Domini

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace26. 5. 2023, 10.08
TiskTisk

Ve čtvrtek 25. května 2023 byla zahájena tradiční štafetová poutní cesta po stopách kněze Petra z Prahy do italského města Orvieto. Pěší pouť se koná již po sedmnácté a v jednotlivých etapách se jí účastní více než tisícovka poutníků.

image:Image 31/source/orig/30987_s-mons-janem-balikem.jpg

Celý projekt je připomenutím cesty pražského kněze Petra z Prahy do Říma a do Orvieta v roce 1263, při které se stal eucharistický zázrak, a na jehož základě se dnes slaví po celém světě jeden z nejvýznamnějších církevních svátků, svátek Corpus Domini.

Pouť byla zahájena v kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána, který provozuje Arcidiecézní charita Praha, přednáškou o historii vzniku svátku Corpus Domini. Poutníci byli poté přijati generálním vikářem Mons. Janem Balíkem v Arcibiskupském paláci. K oficiálnímu přijetí dojde dnes i na Staroměstské radnici.

Jednotlivé etapy poutě, každá o délce přibližně 20 kilometrů, vedou přes menší obce. Z Prahy budou poutníci pokračovat přes Jílové u Prahy, Davle, Neveklov, Sedlčany, Veselí nad Lužnicí, Třeboň, Rožmberk, Vyšší Brod a dále přes území Rakouska a Itálie, kde se kombinuje pěší pouť s přejezdy automobilem.

„Pouť symbolizuje spojení mezi Prahou, městem bohatým na katolickou tradici, a Orvietem, místem, kde byla zázračně potvrzena Kristova přítomnost v Eucharistii,“ říká Pavel Šimek z Arcidiecézní charity Praha, která se podílí na organizaci celé akce. „Štafetová pouť se těší velkému zájmu jak u zástupců obcí, kudy poutníci procházejí, tak místních obyvatel včetně dětí. Není výjimkou, že se k nám po cestě přidávají celé školní třídy,“ kvituje zájem o akci Pavel Šimek.

V samotném Orvietu budou poutníci přivítáni církevními představiteli. Společně se zde budou moci účastnit tradičních liturgických slavností, které zahrnují mši svatou a eucharistické procesí.

„Tato štafetová poutní cesta představuje příležitost pro každého jednotlivce získat hlubší porozumění a prožití víry. Je to také příležitost k posílení křesťanských tradic, na nichž je postavena naše kultura a společnost,“ uzavírá Pavel Šimek.

Průběh štafety je možné sledovat na facebooku.

Focusy

Život z víry Charita

Mohlo by vás zajímat

image:Image Duchovní otcovství
Duchovní otcovství Jacques Philippe
Cena: 224 Kč
image:Image Život v kostele - Příručka
Život v kostele - Příručka Zuzana Lančová
Cena: 35 Kč
image:Image Proměna farnosti
Proměna farnosti James Mallon
Cena: 359 Kč
image:Image Trpká zkouška
Trpká zkouška John Carmel Heenan, Evelyn Waugh
Cena: 152 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou