Statio Orbis, mozaika „univerzální“ modlitby

Autor: Alessandro De Carolis Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Videa a podcasty
Datum publikace28. 3. 2022, 17.24

Intenzivní záběry papežovy modlitby za ukončení pandemie z večera 27. března 2020 byly natočeny a kreativně zpracovány v různých videích, která vytvořily církevní a mediální organizace. Nabízíme jejich přehled.

To, že se tato scéna stala ikonou nedávné historie, je nepopiratelné. Stejně tak je zřejmé, že tato velmi konkrétní modlitba, vyvolaná pandemickou krizí, je schopna zmírnit úzkost z nové krize způsobené válkou ve východní Evropě, aniž by se zapomínalo na další konflikty na planetě. Jako by se Statio Orbis z doby před dvěma lety nadále tlumočilo stav mnoha duší, které s neztenčenou nadějí opakují Františkovu výzvu: „Nyní, když jsme na rozbouřeném moři, tě prosíme: „Probuď se, Pane!“.

Různé součásti církve převzaly záběry, které večer 27. března 2020 natočila vatikánská média - samotu hustě obklopující papeže, polibek u nohou krucifixu, jemuž déšť přičaroval slzy – a přepracovaly je způsobem, který přesahuje výsledek pouhého vzpomínkového filmu. Zde je několik těchto inscenací, počínaje videem podepsaným Apoštolátem modlitby:

Video Apoštolát modlitby

Takto začíná video ve čtyřech jazycích (španělštině, angličtině, francouzštině a portugalštině), které připravila Rada latinskoamerických biskupů (CELAM) a Církevní konference Amazonie (CEAMA). Níže je uvedena španělská verze:

Video Celam/Ceama

Vylidněná města, lékaři v rouškách, stěry řidičů, sirény sanitek, stále zběsilejší montáž, která se zastaví 27. března, kdy se v plné velikosti objeví papežův pomalý výstup na Svatopetrské náměstí. Tak začíná video v pěti jazycích, které natočila společnost Digital Continent Productions z Detroitu:

Video společnosti Digital Continent Productions

Kromě videa je k dispozici také fotomontáž od Sdružení přátel papeže Františka, které zahájilo kampaň #allone, v níž si hraje se slovem "sám", které se proměnilo v "al(I)one", což je výzva ke spojenectví "všichni za jednoho" uprostřed bouří světa.

Video Sdružení přátel papeže Františka

(jag)

Papež František Církev a koronavirus

image:Image Setkat se s Bohem v dějinách
Setkat se s Bohem v dějinách Jaroslav Vokoun
image:Image Obejmi svou nesmrtelnost
Obejmi svou nesmrtelnost Lawrence J. Scheiderman
image:Image Krása na prodej?
Krása na prodej? Jan Polák
image:Image Porozumění světovým náboženstvím