Svatý otec sloužil zádušní mši za papeže Benedikta XVI. a zesnulé kardinály a biskupy

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace3. 11. 2023, 17.30

3. listopadu, den po Památce všech věrných zemřelých, předsedal papež František zádušní mši svaté za zesnulého Benedikta XVI. a více než 150 kardinálů, arcibiskupů a biskupů, kteří zemřeli v průběhu uplynulého roku.

image:Image 45/source/orig/44665_pope-2023.jpeg
Foto: Vatican Media

V homilii papež František připomněl učení svého předchůdce, že víra není pouze myšlenkou, kterou je třeba pochopit, nebo morálním předpisem, ale Osobou, s níž je třeba se setkat. Touto Osobou je Ježíš Kristus, jehož srdce pro nás bije láskou a jehož oči se soucitně dívají na naše utrpení.

Papež František vyzdvihl Ježíšův soucit, který se projevil při setkání s vdovou z Nainu, které zemřel jediný syn. "Pán projevil soucit s truchlící matkou, že jejího syna vrátil do života...Vzkříšení toho mladíka, dar života, který přemáhá smrt, má svůj zdroj právě v soucitu Pána, který se dojímá nad smrtí, největší příčinou našeho utrpení." Svatý otec dále zdůraznil, že Ježíšův soucit je konkrétní, díky němuž se obrací k těm, kdo trpí, jako vdova v evangeliu. "Naše slzy učinil svými, aby je mohl odejmout," řekl papež.

Papež František poté přešel k úvahám o pokoře a poznamenal, že sirotek a vdova jsou 'pokorní par excellence' právě proto, že veškerou svou naději vkládají do Pána, a ne do sebe. "Pokorní nám zjevují 'malost', která je Pánu tak milá, tedy cestu, která vede do nebe...Rád připomínám první slova, kterými se papež Benedikt XVI. po svém zvolení označil: 'pokorný dělník na vinici Páně'. A dále zdůraznil, že křesťané, zvláště papežové, kardinálové a biskupové, jsou povoláni být pokornými dělníky: sloužit, ne se nechat obsluhovat, a dávat přednost vlastnímu prospěchu.

Svou homilii papež František zakončil povzbuzením, abychom prosili Boha o soucitný pohled a pokorné srdce a vyzval věřící, aby se modlili za naše milované zesnulé bratry: "Kéž u Pána naleznou věčný pokoj."

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Život z víry

image:Image Zraněný pastýř
Zraněný pastýř Austen Ivereigh
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti