Svatý Petr Chanel (1803–1841) se stal prvním mučedníkem Oceánie a symbolem obětavého nasazení pro šíření evangelia mezi tamními obyvateli.
Narodil se 12. července 1803 v Cuetu u Bourg-en-Bresse ve východní Francii. Už od mládí v něm klíčila touha stát se knězem, k čemuž ho povzbudil P. Petr Trompiera. Do semináře vstoupil ve svých šestnácti letech a s výborným prospěchem pokračoval ve studiích až do kněžského svěcení, které přijal 15. července 1827.
Petr Chanel snil o působení v zámořských misiích, ale kvůli nedostatku kněží v jeho domovské diecézi Belley mu biskup nejprve neudělil svolení. Několik let tak působil jako kaplan v různých farnostech, kde si osvojil skromný a pracovitý způsob života. Jeho vytrvalost a touha však přinesly ovoce: po papežské výzvě k podpoře misijní činnosti a navzdory politickým otřesům revoluční Francie roku 1830 dostal Chanel od svého biskupa kýžený souhlas.
Ve stejném období vznikala Mariina společnost (maristé), kterou založil Jean Claude Colin a která spojovala úsilí o osobní svatost s výchovou mládeže a misiemi. K této kongregaci se Petr Chanel v roce 1831 připojil. Působil jako profesor a později ředitel malého semináře, který společnost spravovala.
Roku 1836 byla Mariina společnost pověřena Svatým stolcem, aby se zapojila do nově organizovaných misií v Oceánii. Po složení řeholních slibů se Petr s devatenácti společníky vydal na dalekou cestu přes Jižní Ameriku do Tichomoří. Jemu samotnému a jednomu bratru bylo určeno působení na ostrově Futuna ze souostroví Západní Samoy.
Na ostrov dorazil 12. listopadu 1837. Místní společnost byla tehdy rozpolcená mezi znepřátelenými kmeny a misionářům situaci komplikovala nejen politická nestabilita, ale také podnebí, jazyková bariéra a kulturní rozdíly. Chanel však neúnavně pokračoval ve své práci, učil se domorodému jazyku a především hlásal evangelium příkladem obětavého a láskyplného života. Získal si pověst „muže s nejlepším srdcem“.
Jeho první úspěchy přišly až po dlouhé době – křesťanství začala přijímat především mladší generace. Když se jedním z Chanelových žáků stal i syn náčelníka Niulikiho, vyvolalo to odpor starších a zejména náčelníkovy rodiny. Když byl Chanelův spolubratr mimo osadu, zůstal Petr sám. Tehdy ho skupina mužů přepadla, srazila kyji k zemi a sekerou mu zasadila smrtelnou ránu do hlavy.
Chanelova smrt 28. dubna 1841 se však stala počátkem rozkvětu křesťanství na ostrově Futuna i v širším regionu. Jeho krev doslova zúrodnila tvrdé misijní pole. Ostrované Futuny i sousedního Wallisu postupně přijali křesťanskou víru a misie zde přinesla hlubokou proměnu společnosti. Později byla tato oblast povýšena na samostatné biskupství a od roku 1972 má svého domorodého biskupa.
Petr Chanel byl v roce 1889 blahořečen papežem Lvem XIII. a v roce 1954 kanonizován Piem XII. Jako první mučedník Oceánie byl ustanoven jejím patronem.
Zdroj: Catholica