Svatý stolec-Čína: Obnovena prozatímní dohoda o jmenování biskupů

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 10. 2022, 23.20

Po příslušných konzultacích se obě strany dohodly na dvouletém prodloužení platnosti dohody, která byla poprvé uzavřena v roce 2018. Svatý stolec má v úmyslu pokračovat v uctivém a konstruktivním dialogu s cílem podpořit poslání katolické církve a dobro čínského lidu.

image:Image 19/source/orig/18140_china-26841-1280.png

Svatý stolec a Čínská lidová republika se po příslušných konzultacích a hodnoceních dohodly na prodloužení platnosti prozatímní dohody o jmenování biskupů, která byla uzavřena 22. září 2018 a poprvé obnovena 22. října 2020. Dohoda bude znovu prodloužena o další dva roky, jak vyplývá z dnešního prohlášení Tiskového střediska Svatého stolce.

Podle něj je vatikánská strana ochotna pokračovat v uctivém a konstruktivním dialogu s čínskou stranou s cílem plodně realizovat výše zmíněnou dohodu a dále rozvíjet dvoustranné vztahy, aby podpořila poslání katolické církve a dobro čínského lidu.

Papež František v červencovém rozhovoru pro agenturu Reuters vyjádřil naději, že by dohoda mohla být obnovena v říjnu. Řekl, že její naplňování má dobrý průběh, i když jde pomalu, po čínském způsobu. Číňané totiž mají takový smysl pro čas, že je nikdo neuspěchá, a pak mají také své vlastní problémy, protože místní úřady jednají s katolickou církví různým způsobem a situace není stejná v každém regionu této rozhlehlé země, dodal Svatý otec.

Papež tehdy připomněl rovněž diplomatické úsilí kardinála Agostina Casaroliho, architekta vatikánské Ostpolitik vůči zemím východní Evropy, a hovořil o „mučednictví trpělivosti“: „Diplomacie už je taková. Před uzavřenou situací je třeba hledat možné, nikoli ideální řešení, diplomacie je uměním a uskutečňováním možného“.

Pronásledování křesťanů Biskupové

image:Image Kvítky svatého Františka
Kvítky svatého Františka
image:Image Bůh je mrtev, nic není dovoleno