Svatý stolec: Kardinál Dziwisz vykonával svou službu správně

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 4. 2022, 16.50

Zpráva kardinála Bagnasca zbavuje polského kardinála Dziwisze, někdejšího sekretáře Jana Pavla II., veškerých obvinění v souvislosti s případy sexuálního zneužívání.

image:Image 11/source/orig/10692_7495_0_844.png

Apoštolská nunciatura v Polsku oznámila, že Svatý stolec prozkoumal dokumentaci předanou kardinálem Angelem Bagnascem, emeritním janovským arcibiskupem, shromážděnou během jeho návštěvy Polska ve dnech 17. až 26. června 2021, jejímž cílem bylo ověřit některé otázky související s činností kardinála Stanisława Dziwisze během jeho působení v úřadu krakovského arcibiskupa. Kardinál Dziwisz vedl polskou arcidiecézi v letech 2005-2016.

Podle zprávy kardinála Bagnasca postupoval kardinál Dziwisz správným způsobem, a proto se Svatý stolec rozhodl upustit od dalšího šetření. Kardinál Dziwisz, bývalý osobní sekretář Jana Pavla II., kterého Benedikt XVI. jmenoval kardinálem v březnu 2006, byl obviněn, že během svého působení v čele krakovské arcidiecéze kryl řadu případů zneužívání. Polský kardinál, kterému bude 27. dubna 83 let, obvinění vždy důrazně odmítal.

Emeritní krakovský arcibiskup vyjádřil velké uspokojení a především „vděčnost všem, kteří přispěli k odpovědné reakci na vznesená obvinění“. Kard. Dziwisz ve svém sdělení poděkoval také kard. Bagnascovi, který „pracoval na objasnění uvedených obvinění, která byla nezasloužená a bolestná“. „Doufám“, dodal, „že dnes zveřejněné oznámení apoštolské nunciatury v Polsku přispěje nejen k objasnění celé záležitosti, ale také k obnovení klidu všech, kteří se cítili být obviněními vznesenými proti mně dotčeni. Jsem velmi vděčný Svatému stolci za spravedlivý rozsudek v tomto případě“.

Přeložila: Jana Gruberová

Život z víry

image:Image Štěstí, kde ho nečekáš
Štěstí, kde ho nečekáš Jacques Philippe