Svatý stolec: Synodální cesta v Německu nemůže přijímat doktrinální rozhodnutí

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 7. 2022, 15.26

Tiskové středisko Svatého stolce dnes vydalo prohlášení, ve kterém uvádí, že tzv. synodální cesta probíhající v Německu "nemá pravomoc zavazovat biskupy a věřící k novým způsobům řízení a novým přístupům k nauce a morálce církve".

image:Image 15/source/orig/14498_screenshot-2021-10-04-10-05-27.jpeg

Svatý stolec se v prohlášení vydaném ve čtvrtek 21. července následovně vyjadřuje k německé "synodální cestě":

V zájmu ochrany svobody Božího lidu a výkonu biskupské služby se zdá být nezbytné jasně říci, že tzv. synodální cesta v Německu nemá pravomoc zavazovat biskupy a věřící k novým způsobům řízení a novým přístupům k nauce a morálce.

Nebylo by přípustné zavádět v diecézích nové oficiální struktury či doktríny před dohodou na úrovni univerzální církve, protože by to představovalo ránu pro církevní společenství a ohrožení jednoty církve. Jak Svatý otec připomněl ve svém dopise Božímu lidu na cestě v Německu: "Univerzální církev žije v jednotlivých církvích a z jednotlivých církví, stejně jako jednotlivé církve žijí a vzkvétají v univerzální církvi a z univerzální církve, a pokud se oddělí od celého církevního těla, slábnou, hnijí a umírají. Proto je třeba udržovat společenství s celým tělem církve stále živé a účinné"[1].

Proto doufáme, že se návrhy cesty jednotlivých církví v Německu spojí se synodální cestou, po které jde univerzální církev, aby se vzájemně obohatily a dosvědčily jednotu, kterou tělo církve projevuje svou věrnost Kristu Pánu.

[1] Dopis papeže Františka Božímu lidu na cestě v Německu, 9

Život z víry

image:Image Musím být dokonalý a jiné hereze kazatelských rodin
Musím být dokonalý a jiné hereze kazatelských rodin Timothy L. Sanford