Svěcení žen by nemělo být ústředním bodem synody, říká skandinávský kardinál

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 9. 2023, 11.16

Nejvyšší představitel skandinávské církve věří, že role žen v církvi bude jedním z hlavních bodů nadcházejícího synodálního shromáždění o synodalitě, ale zároveň doufá, že rozhovor nezabředne do otázky, zda církev může světit ženy.

image:Image 41/source/orig/40982_26982_0_13.png

“Bylo by velmi frustrující, kdyby se diskuse omezila na tuto otázku, která nemůže vést dál, protože kněžská služba je v katolické a pravoslavné nauce vyhrazena mužům," řekl kardinál Anders Arborelius, ordinář stockholmské arcidiecéze, v rozhovoru pro National Catholic Reporter zveřejněném 13. září.

Arborelius, který se v roce 2017 stal vůbec prvním kardinálem ze Skandinávie a v roce 2022 se stal členem Dikasteria pro biskupy, bude jedním z více než 360 hlasujících účastníků říjnové synody. Shromáždění, které se bude konat od 4. do 29. října a po němž bude následovat druhé shromáždění v říjnu 2024, je zaměřeno na to, jak může církev lépe zapojit své členy do svého života a poslání.

Nezpůsobilost církve světit ženy, která je v některých médiích často falešně prezentována jako "zákaz", potvrdil v roce 1994 papež Jan Pavel II., který v Ordinatio Sacerdotalis napsal, že církev nemá žádnou pravomoc udělovat kněžské svěcení ženám, a že tento úsudek mají s konečnou platností zastávat všichni věřící církve.

To opakovaně potvrdil také papež František, který v listopadu 2016 prohlásil, že učení Jana Pavla II. je v této otázce jasným a konečným slovem. V roce 2022 uvedl Svatý otec pro časopis America, že skutečnost, že ženy nemohou vstoupit do kněžské služby, neznamená, že by církev neměla pokračovat v rozšiřování účasti žen v církevním životě.

Podobně se kardinál Arborelius vyjádřil i v rozhovoru pro National Catholic Reporter, který poskytl během své srpnové návštěvy Spojených států, kde se účastnil ekumenického dialogu o svaté Terezii z Lisieux. "Je nesmírně důležité najít více možností, jak se ženy mohou podílet na evangelizační práci na různých úrovních," a dodal: "Zároveň je nutné vidět, že existují i jiné cesty než kněžská služba."

Zdroj: CNA

Synoda 2021–2024