Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Svěcení žen by nemělo být ústředním bodem synody, říká skandinávský kardinál

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 9. 2023, 11.16
TiskTisk

Nejvyšší představitel skandinávské církve věří, že role žen v církvi bude jedním z hlavních bodů nadcházejícího synodálního shromáždění o synodalitě, ale zároveň doufá, že rozhovor nezabředne do otázky, zda církev může světit ženy.

image:Image 41/source/orig/40982_26982_0_13.png

“Bylo by velmi frustrující, kdyby se diskuse omezila na tuto otázku, která nemůže vést dál, protože kněžská služba je v katolické a pravoslavné nauce vyhrazena mužům," řekl kardinál Anders Arborelius, ordinář stockholmské arcidiecéze, v rozhovoru pro National Catholic Reporter zveřejněném 13. září.

Arborelius, který se v roce 2017 stal vůbec prvním kardinálem ze Skandinávie a v roce 2022 se stal členem Dikasteria pro biskupy, bude jedním z více než 360 hlasujících účastníků říjnové synody. Shromáždění, které se bude konat od 4. do 29. října a po němž bude následovat druhé shromáždění v říjnu 2024, je zaměřeno na to, jak může církev lépe zapojit své členy do svého života a poslání.

Nezpůsobilost církve světit ženy, která je v některých médiích často falešně prezentována jako "zákaz", potvrdil v roce 1994 papež Jan Pavel II., který v Ordinatio Sacerdotalis napsal, že církev nemá žádnou pravomoc udělovat kněžské svěcení ženám, a že tento úsudek mají s konečnou platností zastávat všichni věřící církve.

To opakovaně potvrdil také papež František, který v listopadu 2016 prohlásil, že učení Jana Pavla II. je v této otázce jasným a konečným slovem. V roce 2022 uvedl Svatý otec pro časopis America, že skutečnost, že ženy nemohou vstoupit do kněžské služby, neznamená, že by církev neměla pokračovat v rozšiřování účasti žen v církevním životě.

Podobně se kardinál Arborelius vyjádřil i v rozhovoru pro National Catholic Reporter, který poskytl během své srpnové návštěvy Spojených států, kde se účastnil ekumenického dialogu o svaté Terezii z Lisieux. "Je nesmírně důležité najít více možností, jak se ženy mohou podílet na evangelizační práci na různých úrovních," a dodal: "Zároveň je nutné vidět, že existují i jiné cesty než kněžská služba."

Zdroj: CNA

Focusy

Synoda 2021–2024

Mohlo by vás zajímat

image:Image Mnišské srdce
Mnišské srdce Joan Chittisterová
Cena: 322 Kč
image:Image Ježíšovy cesty V.
Ježíšovy cesty V. František Mráček
Cena: 113 Kč
image:Image Usmíření - mír II.
Usmíření - mír II. František Mráček
Cena: 59 Kč
image:Image Mám se ráda taková, jaká jsem
Mám se ráda taková, jaká jsem Linda Jaroschová
Cena: 178 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou