Světové dny mládeže: 96 % poutníků si myslí, že setkání přispívá k evangelizaci

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 8. 2023, 9.56

Dnes začínají v portugalském Lisabonu Světové dny mládeže (SDM). Španělská společnost GAD3 připravila na základě online rozhovorů následující průzkum, kterého se od 12. do 20. července zúčastnilo téměř 12 600 mladých lidí ze 100 zemí.

image:Image 39/source/orig/38010_2023-07-29vohlvh23021.jpg

Podle mezinárodního průzkumu si 96% mladých lidí starších 18 let, kteří se účastní SDM, myslí, že tato setkání přispívají k šíření víry v Krista. Ve stejné míře se účastníci domnívají, že různá podobná mezinárodní setkání mládeže pomáhají posílit zapojení mladých lidí (96%) a šířit poselství církve po celém světě (95%).

Mezi motivy pro účast na SDM patří setkání s Ježíšem (94%) a dále prožití nových zkušeností (92%). Pro 89% je rozhodujícím faktorem pomoci šířit Evangelium a být na akci s papežem Františkem.

V menší míře mladí lidé přijíždějí do Lisabonu, aby poznali různé kultury, nové přátele, byli s podobně smýšlejícími lidmi nebo navázali dialog s mladými různých náboženství. Poutníci Světových dní mládeže většinou považují svou křesťanskou víru za pozitivní faktor, který jim pomáhá dospět a být lepším člověkem, projevovat solidaritu, chápat druhé a žít šťastný život.

Podle studie tvoří téměř dvě třetiny účastníků ženy (62%) a 4 z 10 jsou ve věku 18 až 25 let, zatímco téměř třetina je starší 35 let. Dvaaosmdesát procent má vysokoškolské vzdělání, 6 z 10 má zaměstnání a něco málo přes třetinu jsou studenti.

Pokud jde o jejich náboženskou praxi, tak 83% z nich chodí v neděli na mši svatou, 65% se denně modlí a 62% patří do nějaké farní skupiny. Ve 36% případů účastníky doprovází náboženské sdružení, 29% jejich farnost a 27% cestuje samostatně nebo s přáteli.

Pro dvě třetiny poutníků to bude první účast na Světových dnech mládeže. Ti, kteří se SDM zúčastnili již dříve, považují své zkušenosti z předchozích akcí za velmi pozitivní nebo pozitivní (99%) a uznávají, že měly velký vliv na jejich život (92%).

Zdroj: Catholic News Agency

Světové dny mládeže