Světové dny mládeže proměňují životy mladých už 40 let

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 4. 2024, 14.12

V neděli 14. dubna 2024 si Řím připomněl 40 let od prvních Světových dní mládeže v Římě. Při této příležitosti promluvil kardinál Mendonça, prefekt Dikasteria pro kulturu a vzdělávání.

image:Image 55/source/orig/54745_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-2.jpeg
Vatican Media

"Dnes děkujeme Pánu za iniciativu svatého Jana Pavla II., když vyhlásil první Světové dny mládeže. Děkujeme také papeži Benediktu XVI. a papeži Františkovi za to, že každé Světové dny mládeže žili jako nepostradatelný moment církve," řekl kardinál José Tolentino de Mendonça, prefekt Dikasteria pro kulturu a vzdělávání v sobotu večer při mši svaté v Centru svatého Vavřince, 40 let po prvním setkání mládeže na Svatopetrském náměstí 14. dubna 1984.

Mluvil o tom, že Světové dny mládeže přinesly mnoho plodů naděje a lásky a nazval tuto událost obrazným jarem v srdci církve. Hovořil také o osobní zkušenosti s Kristem, který je v životě člověka rozhodující. "Kristus není abstraktní teoretická pravda, je to zkušenost, které jsme se dotkli." A právě tuto zkušenost prožívají účastníci Světových dnů mládeže – uvědomují si, že jsou součástí velkého společenství, zažívají radost z víry, společně se modlí, chválí Boha, naslouchají mu. Také spolu sdílejí své životy, jsou si navzájem oporou.

Kardinál uvedl, že taková zkušenost proměňuje lidské životy a odpovídá na volání Krista, který nechce, abychom jen přihlíželi, ale abychom byli svědky. A svědkem je ten, kdo říká: Viděl jsem na vlastní oči, slyšel jsem na vlastní uši, dotkl jsem se. To z nás dělá církev, která je misionářská a vychází ven vstříc ostatním. I papež František žádá mladé, aby jen nepřihlíželi, ale oni sami tvořili dějiny a dělali přitom pořádný hluk – hluk, který ohlašuje dobrou zprávu. Svatý papež Jan Pavel II. o mladých řekl, že jsou prvotními evangelizátory budoucnosti.

"Kristus s vámi počítá, že budete léčit rány, otevírat nové obzory, budovat nikoli kulturu smrti, ale kulturu života a budovat civilizaci lásky. A Maria, přítomná na všech Světových dnech mládeže jako opěrný bod, nám pomáhá, abychom se dívali na Krista," uzavřel kardinál promluvu.

Příští Světové dny mládeže se budou konat v roce 2027 v jihokorejském Soulu. Předcházet jim bude Jubileum mládeže v roce 2025.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Světové dny mládeže Mladí v církvi

image:Image O málo menší než andělé
O málo menší než andělé Marek Vácha