Světový den dětí: Dejme přednost dětem před válkou

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 11. 2023, 18.55

Při příležitosti Světového dne dětí, který byl 20. listopadu, promluvil James Denselow z organizace Save the Children o dopadech válečného konfliktu na děti.

image:Image 46/source/orig/45805_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-1.jpeg
Vatican News

Světový den dětí byl letos připomínán v době, kdy v Pásmu Gazy probíhá intenzivní zbrojení a jsou zabíjeny desetitisíce palestinských dětí. Rodiny přibližně 30 izraelských dětí, které 7. října unesli příslušníci Hamásu, se mezitím nadále modlí za jejich bezpečí a čekají na jejich propuštění.

Jak uvedl pro vatikánský rozhlas James Denselow, vedoucí oddělení pro konfliktní a humanitární politiku a advokacii britské organizace Save the Children, děti platí nejvyšší cenu v probíhající izraelsko-hamaské válce a ty, které přežijí, si ponesou jizvy násilí ještě dlouhá léta. V Gaze – jedné z nejhustěji osídlených částí světa – nese následky přes milion dětí. Denselow poznamenal, že se jedná o odhad, protože v posledních několika týdnech došlo ke kolapsu evidence obětí, a uvedl, že v Gaze zahynulo nebo se pohřešuje pod troskami nejméně 5 000 dětí.

Denselow následky konfliktu na děti popisuje jako pomyslnou pyramidu, na jejímž vrcholu je skupina dětí, které přišly o život. Pak je zde početnější skupina děti, které byly zraněny. "A to jsou často vážná zranění, která jim změní život, ztráta končetin, poškození tělesných funkcí, zranění, se kterými budou muset strávit zbytek života, pokud tento konflikt přežijí," uvedl Denselow. Dále je zde větší počet dětí, které byly vyhnány ze svých domovů a přežívají "často v přístřešcích, které jsou pro děti, zejména malé děti, zcela nevhodné, protože je tam obtížné zajistit vodu a jídlo," dodal Denselow.

Na pomyslném spodu pyramidy je celá dětská populace, kterou válka zasáhla a která si s sebou ponese jizvy a psychické dopady tohoto konfliktu. Odborník z organizace Save the Children také upozornil na skutečnost, že již před tímto konfliktem se odhadovalo, že čtyři z pěti dětí v Gaze vykazují známky deprese. "Jde tedy o velmi zranitelnou populaci, která nyní prožívá neuvěřitelně intenzivní období konfliktu, a proto my i mnohé organizace tak zoufale voláme po humanitárním příměří." řekl Denselow.

Poukázal na to, že Gaza je nejnebezpečnějším místem pro práci humanitární pracovníky, a poznamenal, že OSN dosud ztratila více než 100 členů svého týmu. "Náš tým v Gaze nemůže pracovat tak, jak by si přál, protože naprostá většina z nich byla nucena opustit své domovy a dává přednost péči o vlastní bezpečnost a bezpečnost svých rodin," vysvětlil. Pomoc, které se podaří proniknout dovnitř, je "kapkou v moři, pokud jde o počty kamionů, které projíždějí, a materiál, který převážejí".

"Lidé jsou odříznutí od trvalých dodávek vody, pohonných hmot a elektřiny. Je to doba obrovského utrpení." poznamenal Denselow. Mluvil také o izraelských dětech, které jsou v Gaze drženy jako rukojmí a které je třeba okamžitě propustit.

Zdroj: Vatican News

Život z víry