Vychází kniha o biskupu Josefu Hlouchovi

Zdroj:Biskupství královéhradeckéBiskupství královéhradecké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Královéhradecká diecéze
Datum publikace23. 6. 2023, 11.03

Publikace s názvem Návrat umlčeného pastýře - biskup Mons. Josef Hlouch 1968 - 1972 vyjde počátkem července. Má 150 stránek a obsahuje téměř 90 dosud nezveřejněných fotografií autorů Bohumila a Daniela Havránkových, které pořídili po návratu 9. českobudějovického biskupa do diecéze z takřka dvacetileté internace. Některé byly součástí loňské výstavy v katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích a je možné výstavu zopakovat i jinde.

image:Image 36/source/orig/35088_24877_0_image.jpg

Součástí publikace jsou i vzpomínky a rozhovory s lidmi, kteří si na biskupa, s nímž nyní probíhá proces blahořečení, pamatují a kteří se s ním osobně setkali.  Na snímcích jsou zachyceny další osobnosti pronásledované církve, např. Štěpán kardinál Trochta, František kardinál Tomášek, biskup Kajetán Matoušek, biskup Jaroslav Škarvada, provinciál jezuitů František Šilhan, premonstrátští opati Bohumil Vít Tajovský, Augustin Antonín Machalka a Heřman Josef Tyl, z nichž mnozí strávili mnoho let v komunistických žalářích či v internaci.

Kniha zachycuje tyto události: Jarní pouť v Římově (3. 5. 1969), Pontifikální rekviem za zemřelého pražského arcibiskupa kardinála Josefa Berana v Praze (29. 5. 1969), Cyrilometodějská pouť na Velehradě (5. - 6. 7. 1969), Předání Decretum Laudis Kongregaci sester premonstrátek v Radvanově u Mladé Vožice (12. 4. 1970), Obláčka kandidátek Školských sester de Notre Dame na Javorníku ve Slezsku (30. 5. 1970), Poutní mše sv. a biřmování v Železné Rudě (21. 6. 1970), Svěcení kněží v katedrále sv. Víta v Praze (28. 8. 1971), Pohřeb biskupa Karla Skoupého v Brně (28. 2. 1972), Pohřeb biskupa Josefa Hloucha v Českých Budějovicích (16. 6. 1972). Dále obsahuje autorské rozhovory a osobní vzpomínky kněží, např. Miloslava kardinála Vlka, P. Jiřího Neliby, P. Aloise Sasmanna, Mons. Františka Sobíška, Mons. Václava Kulhánka, P. Karla Vrby, P. Martina Weise, pastýřské listy Mons. Vlastimila Kročila a vzpomínky prasynovce Pavla Zbořila i jeho matky Anny Zbořilové, neteře biskupa, dále biřmovanců ze Železné Rudy a Školských sester de Notre Dame Ludmily Zdislavy Benešové, Marie Stelly Hrůzové nebo Terezitty Tancerové.

Knihu si lze objednat na e-mailové adrese: ragal [at] seznam.cz nebo na telefonním čísle 602649292; cena Kč 420 nebo Kč 500 včetně poštovného.

Život z víry Osobnosti Biskupové

image:Image Zraněný pastýř