Synoda a růženec za mír: Už žádné násilí, trpící jsou v srdci církve

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 10. 2023, 11.59

"Ať se zastaví války, násilí, zneužívání a diskriminace. Navzdory odlišnostem můžeme vést dialog jako bratři." Tak znělo poselství ze Svatopetrské baziliky, kde se včera večer, 25. října, delegáti synody modlili k Panně Marii a svěřili jí lidstvo a stvoření. Slavnosti předsedal kardinál Mauro Gambetti.

image:Image 45/source/orig/44029_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-2.jpeg
Vatican Media

Jména mnoha obětí, chudých a sužovaných tragédiemi, které se dějí příliš často v dnešním lhostejném světě, mají jméno a tvář a jsou v srdci církve. Tato jména byla v posledních týdnech středobodem dialogu a modliteb na Synodě o synodalitě. Zvláštním způsobem byla také obsažena v růženci za mír, který se účastníci shromáždění modlili včera večer v procesí, které vedlo z atria Svatopetrské baziliky k oltáři baziliky.

"Dost bylo války!"

Během rozjímání nad pěti slavnými tajemstvími zaznělo ono papežem opakované "dost!" násilí, zneužívání a diskriminaci.

"Přidejme se k papežovu hlasu," řekli účastníci synodálního shromáždění z nejrůznějších koutů světa: "Dost bylo války, krutého a nesmyslného násilí! Dost bylo nenávisti, která jen podněcuje další nenávist a brání nám vidět jiné cesty! Dost bylo pomsty za utrpěná příkoří! Dost bylo rostoucí nelidskosti, která je hluchá k bolesti a slzám dětí, starých lidí, postižených a těch, kteří se nemohou bránit."

Život vítězí nad smrtí

Modlitba růžence byla věnována zejména ženám, matkám, sestrám, dcerám a obětem násilí. "Chceme se stále více stávat nositeli života, naděje a míru, zvláště pro ty, kdo trpí a jsou vystaveni hrůzám násilí, které dnes ničí tolik národů. Chceme jít ve stopách vzkříšeného Pána, vyprošovat si jeho světlo, aby svědčilo o tom, že život je silnější než smrt. Chceme se modlit za mír pro všechny," uvedli účastníci synody a v modlitbě prosili Pannu Marii o dar stát se "zdrojem povzbuzení a naděje pro všechny, kdo se cítí znevýhodněni, odsunuti na okraj společnosti a vyloučeni."

Navzdory odlišnostem

Přestože večerní růženec za mír zahrnoval různé kultury, dějiny a země, "z nichž některé se proti sobě postavily se zbraní v ruce", měl být viditelným znamením Božího daru společenství, které přesahuje rozdíly. Takové společenství v posledních týdnech zakoušejí ve Vatikánu delegáti synodálního shromáždění a uvádějí, že v tomto společenství "je skutečně možné společně hledat cesty pro budoucnost, a to i když vycházíme z různých kultur a dějin". "Touto mariánskou modlitbou chceme společně ukázat, že je možné se vzájemně respektovat, setkávat se a vést dialog. Naučit se naslouchat jeden druhému skrze naslouchání Duchu Svatému, aniž bychom chtěli, aby převládl náš vlastní pohled,"  řekl jeden z delegátů.

Svědectví o bratrství

Růženec byl také příležitostí poděkovat Pánu za Synodu o synodalitě, která byla popsána jako "nové Letnice – proces hledání pravdy a společného rozlišování způsobů, jak sloužit společnému dobru ve světle evangelia". Modlitba se tedy nesla také ve znamení radosti zakoušené na synodě, radosti, která nás nutí společně zvolat, že Ježíš vstal z mrtvých. Zvláštní úmysl byl adresován jednotě křesťanů, aby se "jejich svědectví bratrství proměnilo v kvas pokoje".

Synodální církev pro všechny

Nechyběla ani meditace o péči o stvoření. "Maria, která se starala o Ježíše, se nyní stará o zraněný svět." Účastníci synody na sebe berou závazek pečovat o společný domov, chránit přírodu, vytvářet spravedlivější vztahy, být nablízku chudým a trpícím, nechat růst lásku k obrazu trojjediné lásky a v plném souladu přáním, které papež František vyjádřil i během Světových dnů mládeže v Lisabonu, aby se synodální církev rozvíjela pro všechny.

Zdroj: Vatican news, italská sekce

Synoda 2021–2024