Osmý ročník koncertů Půlhodina s varhanami v kostele sv. Jana a Pavla v Místku opět nabízí zajímavou škálu interpretů na dobu letních prázdnin. Spolek pro varhanní a duchovní hudbu VOX ORGANUM je uvádí každou neděli v 17 hodin. Na těchto koncertech si milovníci hudby mohou poslechnout interprety od nás i ze zahraničí, kteří hrají na varhany či varhany ve spojení s dalšími hudebními nástroji či zpěvem.
Těšit se můžete na interprety z České republiky, Slovenska i Polska. „Letos nás čekají sólové varhany, viola, barokní violone, příčná flétna, lesní roh, zpěv a na závěr pak SCHOLA CANTUS GREGORIANI pod uměleckým vedením Jana Lorence a na varhany zahraje Martin Moudrý,“ upřesňuje předseda výboru Miroslav Maňoušek, který zároveň představuje jednotlivé koncerty:
13. 7. – Varhaník Ondřej Múčka předvede koncert zaměřený z poloviny na varhanní improvizaci, která bude vznikat přímo na místě.
20. 7. – Zajímavostí toho roku bude violon, což je barokní kontrabas. Na koncertu Matyáše Berdycha zazní skladby raného baroka a také Fantazie pro violon, která bude mít svoji premiéru právě v kostele sv. Jana a Pavla.
27. 7. – Zpěvák Eduard Kácal bude mít program zaměřen na českou tvorbu – A. Dvořák, B. Smetana aj.
3. 8. – Tóny lesního rohu rozezní Kamila Zajacová, která má slovenské kořeny, ale nyní žije v našem kraji.
10. 8. – Z Polska přijede kolegyně varhanice Ewelina Bachul, která se zabývá pozdně romantickou hudbou a hudbou současnou.
17. 8. – Aleksandra Usvald Hładyniuk je původem také z Polska, avšak nyní žije v našem kraji, na jejím koncertě zazní také 2. věta z Violového koncertu J. V. Stamice (český autor z doby klasicismu).
24. 8. – Z našeho kraje je rovněž Denisa Kutmonová, která zahraje na příčnou flétnu. Uslyšíme od ní mimo jiné skladbu Beskydská inspirace od Miroslava Dominika Štěpána.
31. 8. – Závěrečný koncert bude patřit gregoriánské schole SCHOLA CANTUS GREGORIANI pod uměleckým vedením Jana Lorence, která zazpívá chorální zpěvy a zpěvy napříč staletími. Ty se budou střídat s varhanní hrou pražského varhaníka Martina Moudrého, jenž také provede spolu se scholou svou vlastní kompozici – Missu Lux ex origo.
Organizování koncertů stojí každého pořadatele – tedy i Miroslava Maňouška – nemalé úsilí. O to vetší, když se koncerty pravidelně konají v době dovolených a odpočinku. Je nutné vše produkčně zajistit od zvuku po propagaci, komunikovat s účinkujícími a postarat se o jejich určitý komfort.
„I když je to v jistém slova smyslu závazek věnovat se každou prázdninovou neděli těmto koncertům, musím říci, že je pro mě vždy obohacením hudebním i společenským setkávat se s kolegy a společně lidem zpříjemňovat tento čas a snad i dělat radost a potěšení z nádhery a vznešenosti hudby,“ připouští varhaník, pedagog a sbormistr. Dodává, že volný čas na rekreaci a výlety má pak přes týden.
Koncerty mají za osm ročníků své stálé posluchače a jsou navštěvovány nejen lidmi z Frýdku-Místku a okolí. Kromě nich přijíždějí i hudební příznivci z větších dálek.
„Návštěvnost se v minulém roce pohybovala mezi 99–200 příchozími. Záleželo na počasí a samozřejmě lákavosti koncertu. Posluchače určitě zaujal mužský pěvecký sbor z Poličky a velkým lákadlem byla harfa a varhany. Samozřejmě i letos čeká na návštěvníky jistě lákavý program, několik premiér skladeb komponovaných přímo pro tyto koncerty. Zajímavé skladby zahraničních interpretů, ale také méně známé skladby skladatelů českých. Takže pokud máte čas anebo jen pojedete okolo, určitě se zastavte na některý z koncertů. Doporučuji spojit s nějakým výletem do Beskyd a návštěvou města Frýdek-Místek či sportovních aktivit na Olešné,“ vzkazuje Miroslav Maňoušek.
VOX ORGANUM je spolek pro varhanní a duchovní hudbu, jehož cílem je organizování a podpora koncertů a hudebních produkcí ve farnosti Frýdek a okolí. Podílí se také na duchovní a liturgické hudbě ve farnosti Frýdek.