Teologie jako věda života: k pátému vydání Pospíšilovy christologie a soteriologie

Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace22. 11. 2023, 10.53

Není častým jevem ani v Evropě, natož v naší malé zemi s křesťanskou menšinou, že by se odborná teologická publikace dočkala již pátého vydání. Když roku 2000 monografie Ježíš z Nazareta, Pán a Spasitel spatřila světlo světa, představovala vůbec první česky psanou christologickou příručku po Druhém vatikánském koncilu. Od té doby se dílo Ctirada Václava Pospíšila stalo klasikou.

image:Image 46/source/orig/45521_teaser-zpravy-1600x900.jpg

Na monografii Ježíš z Nazareta, Pán a Spasitel – Náčrt christologie a soteriologie již dvacet let na dozrávají bohoslovci a další studenti teologických fakult. Avšak kniha překračuje rozměr pouhé vysokoškolské učebnice. Vracejí se k ní kněží při přípravě kázání, věřící si text brávají ke své vlastní modlitbě. Je pro ně nejen informací, nýbrž i duchovní stravou a inspirací pro život.

Pospíšilova kniha tak navazuje na tradici, která začala již v první polovině devatenáctého století a na niž můžeme být právem hrdi. Řada českých systematických teologů propojovala hlavní křesťanské pravdy se spiritualitou a předkládala je taktéž obecnému věřícímu lidu. Vzpomeňme jen na pár jmen – Jan Valerian Jirsík, František Žák, Reginald Dacík, Dominik Pecka, Jan Evangelista Urban a Josef Zvěřina.

Co tedy monografie přináší? Zbrusu novým je rozsáhlý úvod, v němž profesor Pospíšil shrnuje historii knihy a upozorňuje na posuny ve své christologické reflexi. První část představuje vstupní bránu do dané problematiky, dává čtenáři do ruky klíče k chápání christologie a k jejímu propojování s praxí. Ve druhé části se pokládají samotné základy tajemství Ježíše z Nazareta, které spočívají na svědectví Písma svatého, zejména novozákonních textů. Pomyslná stavba christologické reflexe se pak před očima čtenáře zdvihá v podrobném pojednání o jednotlivých myslitelích a posunech patristické epochy. Čtvrtá část nás zve, abychom se na Kristovo tajemství podívali jako na celek s jeho hlavními tématy. Poslední partie pak vysvětluje funkčnost celé stavby christologie, tedy jaký význam má pro lidstvo a veškeré stvoření.

Shrnuto a podtrženo, čtenáři se nabízí panoramatické vystavění christologie a soteriologie, navíc ve srozumitelném a stylisticky ladném textu, který lze právem nazvat moderní christologickou sumou, jež nemá od dob obrození u nás obdobu.

Nezbývá než si přát, aby se tajemství Ježíše z Nazareta, i s pomocí této knihy, stávalo skutečnou „vědou života“ a přispívalo k našemu přetváření se do co nejvěrnější Kristovy podoby.

Mgr. Bc. Veronika Řeháková, Ph.D., Katedra teologických věd, Teologická fakulta Jihočeské univerzity

Knihu Ježíš z Nazareta, Pán a Spasitel můžete zakoupit na e-shopu Cirkev.cz

Život z víry Spiritualita Bible