Třetí válečné Velikonoce na Ukrajině. Arcibiskup Ševčuk se ptá, kde je Bůh?

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 5. 2024, 9.13

Věřící, kteří slaví Velikonoce podle juliánského kalendáře, se shromažďují po celé Ukrajině, aby se modlili za mír a oslavili Kristovo vzkříšení, a to během probíhající války, kde zahynuly a byly zraněny statisíce lidí.

image:Image 56/source/orig/55729_fotky-k-clankum-na-web-3.png
Canva.com

Přestože válka proti Rusku trvá už třetím rokem, lidé vkládají naději v evangelium, zvláště v Kyjevě, kde se davy pravoslavných věřících modlily za mír a společně oslavili Velikonoce v katedrále svatého Volodymyra. Ukrajinští vojáci dostali alespoň požehnání, protože během velikonočních svátků mnozí z nich bojují proti postupujícím ruským jednotkám na východě Ukrajiny.

Také ukrajinští řeckokatolíci v neděli slavili Velikonoce. Arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, hlava pětimilionové ukrajinské řeckokatolické církve, uvedl, že "každý den je pravděpodobně zabito 200 Ukrajinců. Když v této situaci pláče mladá vdova na hrobě svého manžela zabitého na frontě, kde je Bůh? Tato otázka je velmi důležitá a hluboká náboženská otázka," řekl.

Vidět Krista v ranách lidí

"Ale Bůh je s námi," odpověděl arcibiskup. "Ježíš Kristus je dnes [svým způsobem] ukřižovaným tělem Ukrajiny. A on je s ranami prostého lidu," Svjatoslav Ševčuk vysvětlil, že ačkoli Velikonoce oslavují Kristovo zmrtvýchvstání, tentýž Kristus chápe utrpení lidí ve válce. "Velmi často, když navštěvuji nemocnice a vidím ty mladé vojáky a mladé civilisty s amputovanými končetinami – právě teď máme na Ukrajině 1 500 amputací – mi probleskne hlavou: Pane, ty rány jsou tvoje."

A zraněných přibývá. V posledních týdnech ruské jednotky převzaly kontrolu nad ukrajinskou vesnicí Očeretyne, po obci zbyly jen trosky. Ukrajinské letectvo uvedlo, že Rusko přes noc vypustilo 24 bezpilotních letounů Shahed, 23 z nich bylo sestřeleno.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Válka na Ukrajině

image:Image Kultura - zbožnost - symbolická politika
Kultura - zbožnost - symbolická politika Ivana Čornejová, Marie-Elizabeth Ducreux