Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Ukrajinská pravoslavná církev předmětem konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 1. 2023, 14.50
TiskTisk

Rusko obvinilo v Radě bezpečnosti OSN Ukrajinu z bezprecedentního porušování náboženské svobody. Ruský velvyslanec Vasilij Něbenzja v úterý v New Yorku řekl, že jeho země nebude před svými hranicemi tolerovat "protikřesťanskou diktaturu". Ukrajina a její západní partneři zase tvrdí, že se Moskva dezinformacemi snaží odvést pozornost od vlastních válečných zločinů.

image:Image 23/source/orig/22470_pravoslavny-kostel-pix.jpg
Pixabay

Na území Ukrajiny existují dvě ortodoxní církve: autokefální Pravoslavná církev Ukrajiny (PCU), která vznikla na konci roku 2018, a Ukrajinská pravoslavná církev (UPC), která dříve podléhala moskevskému patriarchátu, ale po vypuknutí války se od něj oficiálně oddělila. Vláda v Kyjevě podporuje první z nich, jež byla založena s pomocí konstantinopolského ekumenického patriarchy Bartoloměje I.

Ukrajinské úřady obviňují řadu duchovních UPC ze spolupráce s ruskou armádou nebo z proruské propagandy. V prosinci byl kněz této církve odsouzen ke 12 letům vězení kvůli tomu, že shromažďoval informace o ukrajinských vojenských základnách a vyzradil je Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj také nedávno pozastavil ukrajinské občanství třinácti vysoce postaveným představitelům UPC. Ukrajinské tajné služby vedle toho v poslední době prohledaly řadu jejích klášterů a kostelů.

Je to právě Rusko, které v důsledku toho iniciovalo nynější zasedání Rady bezpečnosti. Jeho velvyslanec při OSN Nebenzja na něm prohlásil, že Kyjev vede "válku proti pravověrné Ukrajinské pravoslavné církvi" s tím, že Ukrajina se má nacházet na prahu velkého mezikonfesního konfliktu, který nemá v dějinách moderní Evropy obdoby. Prostřednictvím videospojení vystoupil i vedoucí zahraničního oddělení moskevského patriarchátu metropolita Antonij (Sevrjuk). Podle něj režim v Kyjevě Ukrajinskou pravoslavnou církev ničí.

Pozorovatelé zdůrazňují, že účast náboženského zástupce je na zasedání Rady bezpečnosti výjimečné. Vedení moskevského patriarchátu včetně patriarchy Kirilla se dlouhodobě projevuje jako spojenec Kremlu a ruskou agresi proti Ukrajině podporuje.

Ukrajinská vláda připravuje návrh zákona, který by umožnil soudní zákaz náboženských organizací, pokud jsou ovlivňovány Ruskem. Zákon je namířený na UOK, která je i nadále považována za součást Moskevského patriarchátu, ačkoli se v květnu 2022 prohlásila za nezávislou. Zástupkyně vysokého komisaře OSN pro lidská práva Ilze Brands Kehrisová návrh označila jako znepokojující. Práva náboženských společenství musí být respektována, zdůraznila. "Vyzýváme ukrajinské úřady, aby zajistily, že případné policejní prohlídky míst, kde se konají bohoslužby, jsou plně v souladu s mezinárodním právem." Podle něj musí být všechna omezení náboženské svobody "zákonná, nezbytná a přiměřená".

Zdroj: Kathpress, ČTK


Focusy

Válka na Ukrajině Církev a společnost

Mohlo by vás zajímat

image:Image Martin Luther
Martin Luther Roland H. Bainton
Cena: 585 Kč
image:Image Hospoda
Hospoda Jan Paulas
Cena: 130 Kč
image:Image Mrazík s pendrekem v ruce
Mrazík s pendrekem v ruce Alexandr Mitrofanov
Cena: 267 Kč
image:Image Antonín Cyril Stojan
Antonín Cyril Stojan Pavel Ambros
Cena: 108 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou