Ukrajinská řeckokatolická církev reformuje liturgický kalendář

Autor: Johana Bronková Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace7. 2. 2023, 15.45

Od 1. září 2023, kdy podle byzantské tradice začíná nový liturgický rok, bude ukrajinská řeckokatolická církev používat gregoriánský kalendář pro slavení nepohyblivých svátků, jako jsou Vánoce, Zjevení Páně a památky svatých. Naopak podle juliánského kalendáře se bude nadále řídit pro stanovení data Velikonoc a svátků, které na ně navazují. O rozhodnutí synody řeckokatolických biskupů na Ukrajině, která se konala ve dnech 1. a 2. února, informoval ve vysílání “TV Žyve” arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, hlava ukrajinské řeckokatolické církve. Nová ustanovení se týkají ukrajinského území.

image:Image 24/source/orig/23548_vanoce-novy-rok-bezova-facebook-uvodni-foto-4.png

Komunity a farnosti, které se necítí připraveny k tomuto kroku, mohou po získání souhlasu eparchiálního biskupa přechod prozatím odložit, nejpozději však do roku 2025.

V odůvodnění tohoto rozhodnutí řeckokatolický primas uvedl, že otázka liturgického kalendáře způsobovala rozpory i v nedávné minulosti. Rozhodnutí pro změnu postupně dozrálo během posledního roku. “Dnes si tuto reformu přeje většina našich věřících. Devadesát procent věřících ji podporuje,” uvedl arcibiskup Ševčuk.

Velikonoce se budou i nadále slavit společně s pravoslavnými v naději, že se v budoucno podaří dospět ke shodě o společném datu, kdy by všichni křesťané mohli společně slavit nejdůležitější slavnost liturgického roku. Ukrajinští řeckokatolíci doufají, že by k tomu mohlo dojít u příležitosti 1700. výročí Nicejského koncilu, které připadá na rok 2025.

Církev a společnost