Úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na březen 2024

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace1. 3. 2024, 7.42

Svatý otec v březnovém úmyslu Apoštolátu modlitby vyzývá zvláště k modlitbě za mučedníky dneška. Modleme se, aby ti, kteří v různých částech světa pro evangelium riskují své životy, byli pro církev zdrojem odvahy a misijního zápalu.

image:Image 49/source/orig/48492_dsc4148.jpg
Foto: Ivana Bužková, Člověk a Víra

Úmysl papeže: za mučedníky dneška

Dnes církve v misijních oblastech nazýváme mladými církvemi. Tyto mladé církve (tento výraz nahradil rozlišování mezi církvemi starobylé tradice a církvemi na misijních územích) jsou slibným znamením pro budoucnost. Při podrobnějším pohledu na statistiky si lze všimnout absolutního prvenství afrického kontinentu, který zaznamenává plusové znaménko ve všech odvětvích; také v Asii prožívá církev expanzivní fázi, i když v mnoha zemích jsou katolíci malým stádcem. V naší misijní horlivosti máme nechávat poznávat druhým pravou a úplnou podobu Kristova Srdce: „Zmrtvýchvstalý, který se dává poznat při lámání chleba, je ten, který přemohl smrt tím, že daroval život, ukázal lidstvu Otcovu lásku tím, že je bezmezně miloval svým božským a lidským Srdcem, a proto umí říkat slova, která zapalují srdce!“ Ti, kdo riskují i život, přešli od vlastního ega k ozvěně Hořící lásky ve svém srdci.

Národní úmysl: za kajícníky

Modleme se, aby ti, kdo dosud odkládali svátost smíření, nalezli cestu k setkání s milosrdným Kristem.

„Ve světě, jak bohužel denně vidíme, není nouze o ohniska nenávisti a pomsty. My zpovědníci pak musíme rozmnožit ohniska milosrdenství. (…) Nic nezahání a neporáží zlo více než Boží milosrdenství.“ (papež František) Kajícnost má dvě fáze: První pohyb spočívá v tom, že všechny své schopnosti a mohutnosti odvrátíme od zla, jinak řečeno přestaneme je používat špatným způsobem. Co to znamená? Naše schopnosti odvrátíme od mondénnosti. Druhý pohyb pak spočívá v tom, že své schopnosti a mohutnosti nasměrujeme k tomu, aby svět pojímaly v Bohu – napneme celou svou osobu ke vztahu s Bohem. Nejbezpečnější způsob kajícnosti je praxe odhalování myšlenek duchovnímu otci. Platí pravidlo svatého Bazila: „Tajnosti svého srdce odhalovat těm, kdo mají poslání soucitně a s porozuměním léčit nemocné.“ Proto má každý svobodu si vybrat svého zpovědníka. Ale je také závazek, který se málo připomíná: zahrnovat jej modlitbou.

Apoštolát modlitby

image:Image Akathist k sv. Janu Nepomuckému