Útoky v Nigérii během Vánoc si vyžádaly téměř 200 obětí

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace28. 12. 2023, 10.44

Křesťanské vesnice v nigerijském státě Plateau se vzpamatovávají ze série útoků, při kterých o letošních Vánocích zahynulo téměř 200 nigerijských křesťanů.

image:Image 49/source/orig/48251_screenshot-2023-12-28-at-15-19-46-christian-villages-in-nigeria-reeling-after-christmas-attacks-leave-nearly-200-dead.png

Podle zpráv od místních zpravodajských zdrojů a lidskoprávních aktivistů  bylo při sérii teroristických útoků ve 26 křesťanských komunitách ve státě Plateau, který se nachází ve středu Nigérie, zabito 198 křesťanů. Útoky začaly v noci 23. prosince a pokračovaly až do Štědrého dne.

Z fotografie, kterou má agentura CNA k dispozici, je patrné, že oběti útoků jsou pohřbené v masových hrobech, což podtrhuje rozsah krveprolití. "Byly to pro nás skutečně krvavé Vánoce," napsal guvernér provincie Plateau Caleb Mutfwang v úterním prohlášení, v němž uvedl, že útoky byly dobře koordinované a provedené za použití těžkých zbraní.

Biskup Matthew Kukah z diecéze Sokoto v severní Nigérii vyzval nově zvoleného nigerijského prezidenta Bolu Tinubua, aby okamžitě přijal opatření, která budou chránit nigerijské občany. "Před Bohem ani před nigerijským lidem nemáte žádnou omluvu. Ani Bůh, ani dějiny vám neodpustí, pokud selžete." Biskup ve svém projevu, který zveřejnila Nigeria Catholic Network,  zdůraznil, že Nigerijci už téměř ztratili naději, že se o ně vláda postará, protože politici upřednostňují své zájmy nad zájmy občanu a nejsou schopni najít cesty, jak se vypořádat s korupcí.

Maria Lozano, zástupkyně papežské organizace Církev v nouzi, uvedla pro CNA, že útoky o letošních Vánocích se zapsaly do historie jako jedno z nejnásilnějších období v historii této oblasti. Za poslední teror je podle ní zodpovědný zradikalizovaný islámský kmen známý jako Fulani.

Útok je také dalším případem, kdy se teroristé zaměřují na křesťany v Nigérii během významných křesťanských svátků, podobně jako při tzv. Letničním masakru z roku 2022, kdy zahynulo 50 křesťanů. Maria Lozano uvedla, že útoky měly několik důvodů, mezi které patří  etnické  a náboženské spory mezi křesťanskými zemědělci a kočovnými fulanskými pastevci. Poukázala na to, že načasování útoků mělo náboženský podtext. Také zdůraznila, že nedostatečná opatření ze strany místní vlády v průběhu let zhoršila situaci v regionu a o tomto "vánočním masakru" chyběla do značné míry hmatatelná vládní podpora.

Zdroj: CNA

Pronásledování křesťanů