V Dolní Lutyni testují farní vějíře

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace16. 8. 2023, 9.47

Jsou chrámy, které v horkých dnech zaručeně nabízejí příjemný chládek. Existují ale i kostely a kaple, které se v letním období rychle vydýchají. Ve farnosti Dolní Lutyně na Karvinsku si teď po vzoru věřících na jihu Evropy pořídili farní vějíře.

image:Image 39/source/orig/38962_26207_0_img-20230814-wa0005.jpg
Foto: archiv P. Mariána Pospěchy

„Malátnému duchu, dopřej vánek vzduchu!“ To je heslo, které zdobí vějíře z Dolní Lutyně a jedná se také o citát tamního faráře P. Mariána Pospěchy. Ten v naší zemi málo obvyklé vybavení kostela vysvětluje prostě: „Nechceme, aby nám někdo při mši svaté ve vysokých teplotách zkolaboval. Již delší dobu jsem farníkům říkal, aby se nebáli nosit do kostela v létě vějíř. Někomu to možná dosud nebylo vlastní a měl ostych vějíř vytáhnout. Ze svých cest po jižní Evropě přitom vím, že tam je ovívání při mši svaté úplně běžné,“ podotýká P. Pospěcha. Dnes už tedy mají farníci přímo v kostele k dispozici stylové vějíře, které vyrobil místní umělecký truhlář Vojtěch Drobil.

Život z víry

image:Image Všichni jsme misionáři
Všichni jsme misionáři papež František, Giovanni Valente
image:Image Mission Possible