Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

V Irsku byl schválen návrh zákona o nenávistných projevech

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace3. 5. 2023, 13.10
TiskTisk

Irsko se chystá zavést přísnější pravidla týkající se nenávistných projevů. Kritici varují před možnými dopady na svobodu projevu.

image:Image 30/source/orig/29231_couple-photo-wedding-facebook-event-cover.png

Podporovatelé představili návrh zákona The Criminal Justice Act jako aktualizaci zákona z roku 1989. Odvolávali se přitom na nový technologický vývoj a nově vystupující menšiny, jako jsou lidé různých ras a náboženství, osoby se zdravotním postižením a ti, kteří se identifikují jako LGBTQ+.

Ministerstvo spravedlnosti v říjnovém shrnutí návrhu zákona uvedlo, že mnozí považují zákon z roku 1989 za neúčinný, neboť za posledních 30 let bylo za jeho porušení stíháno pouze asi 50 osob. Uvedlo, že aktualizace zákona chrání skutečnou svobodu projevu. Nenávistné projevy mají za cíl lidi umlčet, uzavřít, vyvolat v nich strach a říci jim, kým jsou, vyloučit je a izolovat. Ministerstvo dodává, že na tom není nic svobodného a ve společnosti pro to není místo. Návrh zákona schválila 26. dubna dolní komora irského parlamentu poměrem hlasů 110:14. Nyní míří k projednání do Senátu.

Komentátor Dubhaltach O´Reachtnin v listopadu v britském listu Catholic Herald vyjádřil obavy, že by zákon mohl být využit k perzekuci kněží nebo katolických laiků, kteří hlásají katolické učení. Zákon konstatuje, že za porušení trestných činů může být odpovědný orgán právnické osoby, což znamená, že "církev může být vinna za výroky svých přímočařejších členů." Agentura CNA požádala o vyjádření Irskou katolickou biskupskou konferenci, ale do zveřejnění článku neobdržela odpověď. Někteří irští zákonodárci se k návrhu zákona vyjádřili kriticky.

"Většina obyčejných lidí by zákaz podněcování k násilí a nenávisti podpořila. To, co tento zákon navrhuje,  jde však mnohem dál," řekl během listopadové rozpravy v irském parlamentu Peadar Tóibín, poslanec strany Aontú. Upozornil na kontroverzi kolem talk show rozhlasové stanice RTÉ, v níž se ženy ohradily proti tomu, aby do ženských prostor byli vpuštěni muži, kteří se identifikují jako transsexuální ženy. To vyvolalo značný odpor a obvinění z transfobie a nenávistných projevů. "Někdy mě udivuje, zejména na sociálních sítích, že ti, kteří se oblékají do barev lásky a inkluzivity, jsou často těmi, kteří spíše "umlčují" debaty na toto téma", řekl a poukázal na nepřátelství a výhrůžky vůči spisovatelce J. K. Rowlingové kvůli jejím názorům na genderovou identitu. Autorka série o Harrym Potterovi byla obviněna z transfobie kvůli prohlášení, že trans ženy nejsou ženy. “To jsou názory, které by podle těchto lidí neměla mít. Oni tyto názory považují za nenávistný projev jen proto, že je zastává," řekl Tóibín, který vyjádřil obavy z kultury cenzury.

Další zákonodárce, který se k návrhu zákona vyjádřil kriticky, poslanec Paul Murphy, varoval, že ustanovení nového zákona by mohlo vytvořit mrazivý efekt pro legitimní kritiku katolické církve. "Mohlo by to dokonce potenciálně odradit lidi od kritiky církve za propagaci přesně tohoto druhu sexismu, homofobie a transfobie, které se návrh zákona snaží řešit," řekl v listopadové debatě. "Mohl by být také potenciálně využit k vznášení falešných obvinění z antisemitismu a antisemitských nenávistných projevů proti propalestinským aktivistům." 

Dne 26. dubna Murphy navrhl pozměňovací návrh, který měl odstranit ochranu náboženských projevů. "Určitá část nenávistných projevů, zejména homofobních, transfobních nebo sexistických, je ve společnosti někdy předkládána pod záminkou příspěvku k náboženské diskuzi. V zásadě by to neměla být obhajoba," řekl Murphy. Murphyho pozměňovací návrh neprošel.

Náměstek James Browne, státní ministr na ministerstvu spravedlnosti, odpověděl, že náboženská svoboda a praxe jsou chráněny irskou ústavou a Evropskou úmluvou o lidských právech. "V souladu s tím mám za to, že náboženství si zaslouží podobnou úroveň ochrany jako literární, umělecký, politický, vědecký nebo akademický projev," řekl Browne. "Podle návrhu zákona by byly kriminalizovány pouze nejzávažnější typy rozprav, které představují podněcování k násilí nebo nenávisti“, uzavřel náměstek.

Redakčně upraveno

Focusy

Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou