V Nikaragui uzavřena Katolická univerzita Jana Pavla II. a zrušena Charita

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 3. 2023, 7.40

Nikaragujská vláda uvalila na univerzitu a církevní organizaci administrativní a právní omezení. Tamní úřady zrušily právní subjektivitu Charity a zabavily dvě křesťansky inspirované univerzity, z nichž jedna patří nikaragujskému episkopátu.

image:Image 26/source/orig/25014_21912_0_844.jpeg

Konfiskovanými studijními středisky jsou Universidad Juan Pablo II a Universidad Cristiana Autónoma de Nicaragua. Ministerstvo vnitra nařídilo těmto univerzitám předat informace o studentech, zápisech a studijních záznamech Národní radě univerzit.

Univerzita Jana Pavla II. je instituce nikaragujské biskupské konference, která funguje jako centrum vysokoškolského vzdělávání a nabízí bakalářské, magisterské a postgraduální vzdělávání. Byla založena v roce 1993 z iniciativy Charity.

Podle úředního věstníku byl rovněž zrušen právní status Nikaragujské Charity: "Dne 31. ledna 2023 se členové Charity na základě aktu 79 mimořádného shromáždění dohodli na dobrovolném rozpuštění a likvidaci této organizace," uvádí se v dokumentu.  Od roku 2019 již Charitas v Nikaragui nemůže přijímat mezinárodní pomoc a vykonávat svou sociální a pastorační činnost.

Jen před několika dny OSN ve své zprávě odsoudila neustálé porušování lidských práv a potlačování demokratických svobod v Nikaragui: „Situace v oblasti lidských práv," píše se v dokumentu, "se v prvních měsících roku 2023 nadále zhoršuje“ a „vláda se dopouští rozsáhlého porušování lidských práv, které představuje politicky motivované zločiny proti lidskosti páchané na civilistech“.

Organizace spojených národů vyzvala Ortegovu vládu, aby ukončila toto porušování a propustila 37 osob „stále svévolně zbavených svobody“, včetně mons. Rolanda Álvareze, biskupa z Matagalpy, jehož zdravotní stav není znám. Biskup byl nikaragujským soudem odsouzen k 26 letům vězení poté, co spolu s dalšími kněžími a politickými oponenty odmítl opustit zemi.

Pronásledování křesťanů Církev a společnost

image:Image Šikmý kostel - třetí díl