V Olomouci proběhla konference o aktivizaci života ve farnostech

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace26. 5. 2023, 14.42

Ve čtvrtek 25.5. 2023 proběhl v olomouckém Arcibiskupském paláci 2. ročník konference Aktivizace života farností. Více než 120 účastníků z řad duchovních i laiků diskutovalo o tom, jak podpořit aktivní život ve farnostech. Celého setkání se účastnil Mons. Josef Nuzík, administrátor olomoucké arcidiecéze a Mons. Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský.

image:Image 31/source/orig/30896_z628786.jpg
Foto: Josef Polehňa, ČaV

Biskup Josef Nuzík v úvodu všechny přítomné přivítal a krátce se pomodlil za celé setkání. Program konference začal dvěma po sobě jdoucími panely. Zazněly zkušenosti z pastorace v živých farnostech, ale zároveň také z misijiních území. V závěru obou panelových bloků byl prostor pro dotazy z řad účastníků.

V prvním panelu sdíleli své zkušenosti ze svých farností P. Pavel Macura, P. Petr Šikula, P. Jan Linhart a P. Daniel Vícha. Hovořili o farnosti jako o místě, kde věřící tvoří společenství. Druhý blok byl zaměřen z pohledu farnosti jako komunity. P. Vlastimil Kadlec, P. Radek Jurnečka, P. Vojtěch Blažek a P. Michael Špilar sdíleli své zkušenosti z farností na misijních území.

Odpoledne se mikrofonu ujali zahraniční hosté. Mons. Marek Forgáč, košický pomocný biskup, hovořil o tom, jak hořet ve službě pro farnost, ale zároveň z toho nevyhořet. O základech pastorace ve městě hovořil P. Helmut Haug z farnosti sv. Mořice v německém Augsburgu.

Posledním blokem v programu byly workshopy. Účastníci si mohli vybrat z několika témat: Evangelizace, Farnost, Katecheze, Pastorace různých stavů a věků, Komunity a hnutí a Role duchovních a laiků. Výstupy z diskuzí z workshopů na závěr akce byly prezentovány.

Život z víry Pastorace

image:Image Mámou s Boží pomocí