V ostravsko-opavské diecézi se uctívala sv. Anna

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace24. 7. 2023, 14.47

Svatá Anna, jejíž jméno se vykládá jako „milostná, laskavá“, se stala ochránkyní matek a manželství, šťastného porodu, patronkou horníků, mlynářů, truhlářů, tkalců, krejčích, provazníků, ale také čeledínů. Její svátek je od dob papeže Řehoře XIII. slaven společně se svátkem svatého Jáchyma 26. července. Tento víkend se tedy v diecézi konaly k této světici poutě.

image:Image 38/source/orig/37645_25595_0__opava__petr_nowak.jpg
Foto: Člověk a Víra

V sobotu 22. 7. si ji připomněli s biskupem Martinem Davidem v kapli sv. Anny na křižovatce polních cest spojujících západní okraj Opavy, městské části Jaktař a Zlatníky a obec Slavkov u Opavy. „Letos si připomínáte dvacet let od obnovení této kaple. Napomohla tomu velká touha manželů Míčkových ze Zlatníků. Toužili obnovit místo modliteb a poutí, které tady po víc jak dvě staletí bylo. A díky jejich touze, houževnatosti a zapojení mnoha lidí se to povedlo,“ kázal biskup Martin: „Uskutečňuje se tak zde to, co papež František napsal v poselství k letošnímu třetímu Světovému dni prarodičů a seniorů: „Největší skutečnosti a nejkrásnější sny se neuskutečňují v jednom okamžiku, nýbrž prostřednictvím růstu a zrání: na cestě, v dialogu, ve vztahu. Proto ti, kdo se soustředí pouze na okamžitou situaci, na vlastní výhody, kterých je třeba rychle a dravě dosáhnout, na to, aby měli ,všechno a hned‘, ztrácejí ze zřetele Boží působení. Jeho plán lásky naopak zahrnuje minulost, přítomnost i budoucnost, pojímá a spojuje generace.“

Připomněl také, že toto místo spojuje generace – generaci těch, kteří ho před více než dvěma staletími postavili, generaci těch, kteří ho obnovili, a mladou generaci, která sem přichází na křížovou cestu na Velký pátek nebo dnes na pouť.

Slavnosti se zúčastnila také Dorothea Mičková, která se svým dnes již zemřelým manželem byla iniciátorkou obnovy kaple. Její svědectví a historii kaple si můžete přečíst na novém webu https://kaplesvateanny.cz/, jenž vytvořil krátce před poutí mladý muž z Opavy.

Celou fotogalerii naleznete zde.

Podívejme se také na další slavnosti, které zachytili fotografové spolku Člověk a Víra.

Poutní mši svatou v kapli sv. Anny v Darkově sloužil P. Martin Šmíd a nafotil Sebastian Mira / ČaV. Celou fotogalerii naleznete zde.

Poutní mši svatou ke cti sv. Anny u kaple v Ostravě-Muglinově při příležitosti Dne prarodičů a seniorů sloužil P. Jan Plaček a snímky pořídil Zdeněk Poruba / ČaV. Celou fotogalerii naleznete zde.

Bohoslužbu ke cti sv. Anny, patronky kostela v Rychvaldu, celebroval P. Petr Plachký, administrátor farnosti a se svým fotoaparátem se zúčastnila i Michaela Gavláková / ČaV. Celou fotogalerii naleznete zde.

Život z víry Světci dneška

image:Image Ministrantská knížka