V Římě probíhá týdenní výuka liturgiky pro kněze z ČR

Autor: Vojtěch Razima Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Domácí
Datum publikace24. 1. 2023, 10.56

Ve dnech 22. – 26. ledna 2023 probíhá v Římě kurz celoživotního vzdělávání "Licenciátní studia liturgiky", který nabízí Katolická teologická fakulta v Praze ve spolupráci s Liturgickým institutem sv. Anselma v Římě. Více než 20 kněží z České republiky si tak formou postgraduálního studia rozšiřuje vzdělání v oboru liturgika pod vedením P. PhDr. Radka Tichého, PhD.

image:Image 23/source/orig/22719_image4.jpeg

Výuka v rámci tříletého licenciátního studia, které je jednou z forem trvalé formace kněží, se koná ve Věčném městě již podruhé. Kurz probíhá ve formě blokové výuky třikrát do roka, dvakrát z toho na Katolické teologické fakultě v Praze a jednou na římském Liturgickém institutu sv. Anselma. Do historicky prvního cyklu se přihlásilo 27 českých kněží, kteří mohou svá studia následně zakončit obhajobou licenciátní práce a rigorózní zkouškou.

„Kurz je určen především kněžím v duchovní správě, kteří by se rádi nějak systematicky vzdělávali, ale z časových nebo jazykových důvodů pro ně není možné studovat v zahraničí. My pro ně tedy nabízíme blokovou výuku liturgiky ve spolupráci s profesory z římského liturgického institutu, kteří našim studentům přednáší buď zde v Římě, nebo přicestují do Prahy,“ říká garant kurzu P. Radek Tichý.

Aktuální výukový blok je tematicky rozdělen do tří částí: liturgie svátosti svěcení, svátosti smíření a liturgický prostor. Účastníci kurzu neabsolvují pouze přednášky v univerzitních posluchárnách, ale mohou využít i možností samotného Věčného města: „Nejde jen o to poslouchat přednášky výborných profesorů od sv. Anselma, ale i zažít Řím, který je důležitý jak pro život církve, tak pro historický vývoj liturgie. Snažíme se, aby studenti tuto atmosféru osobně zažili. Ve středu se například zúčastníme slavnostních nešpor se Svatým otcem,“ dodává P. Tichý.

Kromě přednášek v benediktinském opatství sv. Anselma a papežských nešpor v bazilice sv. Pavla za hradbami se účastníci kurzu mohou zúčastnit například i mší v různých mimořímských ritech, které se v Římě konají v rámci týdne modliteb za jednotu křesťanů. Čtvrtečním dopolednem pak tento výukový blok končí, ale studenti se do Věčného města vrátí ještě jednou v příštím akademickém roce.

Život z víry Liturgie a bohoslužby

image:Image Kancionál červený
Kancionál červený