V únoru proběhne v Římě první osobní setkání papeže s argentinským prezidentem

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 1. 2024, 12.43

Papež František potvrdil, že se setká s argentinským prezidentem Javierem Mileiem, který se 11.února zúčastní kanonizace blahoslavené Marie Antonie od sv. Josefa, známé také pod jménem Mama Antula. Řeholnice a zakladatelka Domu duchovních cvičení v Buenos Aires se stane první argentinskou světicí.

image:Image 51/source/orig/50302_3474354096-faf7925d46-b.jpg
Foto: Flickr

Svatý otec v této souvislosti prohlásil, že je s prezidentem své rodné země ochoten navázat dialog, a ujistil, že se necítí být dotčen výroky, které na jeho adresu pronesl před svým zvolením. "Slova během volební kampaně přicházejí a odcházejí," shrnul a k Mileiově návštěvě Vatikánu řekl: "Svatořečení Marie Antonie od sv. Josefa proběhne 11. února v Římě. Před tímto aktem je zvykem přivítat se s autoritami v sakristii. V této souvislosti jsem se dozvěděl, že mě prezident požádal o setkání, které jsem přijal. Jsem připraven s ním zahájit dialog."

Argentinský zpravodajský portál Infobae uveřejnil, že bylo stanoveno datum soukromé audience prezidenta a Svatého otce v Římě, která proběhne 12. února 2024. Po schůzce s papežem plánuje Milei oběd se svým italským protějškem Sergiem Mattarellou. Prezidentův program zahrnuje nejprve cestu do Izraele a poté dorazí do Říma.

Před několika týdny Milei zveřejnil dopis papeži Františkovi, v němž ho zve na návštěvu Argentiny. "Vaše přítomnost a poselství přispějí k dlouho vytoužené jednotě všech našich krajanů a dodají nám sílu potřebnou k zachování míru a práci na prosperitě a rozvoji naší milované Argentinské republiky," stálo v dopise. K tomuto tématu papež uvedl, že cesta do jeho rodné vlasti se zvažuje, ale její organizace ještě nezačala. Potvrdil však návštěvu Belgie a srpnový výjezd zahrnující zastávky v Indonésii, Východním Timoru a Papui-Nové Guineji.

Během své volební kampaně Milei papeže ostře kritizoval, za což se později omluvil. V únoru proběhne jejich první osobní setkání. Vše nasvědčuje tomu, že neshody nechal stranou i papež František, který v prosinci nově zvolenému prezidentovi zavolal, aby mu poblahopřál k vítězství, a nyní potvrdil svůj zájem o zahájení dialogu.

Zdroj: CNA

Papež František Osobnosti

image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Dobrý život
Dobrý život papež František
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.