Válečná východní Ukrajina dostala za biskupa salesiána

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 9. 2022, 14.36

Novým řeckokatolickým biskupem pro Doněckou oblast na východě Ukrajiny se stal salesián Maxim Rjabucha. Jeho zvolení dnes potvrdil papež František. 42letý rodák ze Lvova se tímto stává pomocným biskupem tzv. Doněckého arcibiskupského exarchátu, který zahrnuje doněckou, luhanskou, dněpropavlovskou a záporožskou oblast. V současné rusko-ukrajinské válce se zhruba z poloviny jedná o Ruskem anektovaná či okupovaná území.

image:Image 17/source/orig/16541_donecky-exarchat.png

Stejně jako v případě všech tzv. východních katolických církví byl nový biskup zvolen ukrajinským biskupským synodem, nevybíral ho tedy papež. P. Maxim Rjabucha studoval na Ukrajině i v Římě, vedle teologie též absolvoval obor řízení lidských zdrojů. V minulosti řídil salesiánské oratoře a domy ve Lvově, Dnipru či Kyjevě.

Doněckou oblast od roku 2014 ovládají z velké části proruské milice. Většinu zdejších křesťanů tvoří ruští pravoslavní.

Zdroj: Kathpress

Válka na Ukrajině Biskupové

image:Image NEspoutaný biskup
NEspoutaný biskup Teresa Gutiérrez de Cabiedes