Vatikán schválil zahájení procesu svatořečení 13leté filipínské dívky

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 3. 2024, 10.51

Vatikán rozhodl, že nic nebrání zahájení procesu kanonizace Niñi Ruiz-Abadové, třináctileté dívky, která zemřela v roce 1993 na Filipínách a jejíž hrob se stal poutním místem.

image:Image 54/source/orig/53304_nina-ruiz-abad.jpg
Wikimedia Commons

Vatikánská tisková agentura Fides 16. března oznámila, že Vatikán udělil "nihil obstat" ("nic nestojí v cestě") k zahájení kanonizačního procesu Niñi Ruiz-Abadové, která je nyní považována za služebnici Boží, což je první krok ke svatořečení. Pokud bude filipínská dívka prohlášena za svatou, bude jednou z nejmladších v historii.

Filipínští biskupové již v červenci 2023 vyjádřili podporu otevření kauzy, která bude oficiálně zahájena 7. dubna, na neděli Božího milosrdenství, v katedrále svatého Viléma ve městě Laoag prvním zasedáním diecézního tribunálu.

Kdo byla Niña Ruiz-Abadová?

Niña Ruiz-Abadová se narodila 31. října 1979 v Quezon City. Její rodiče byli právníci a otec zemřel, když jí byly pouhé tři roky. Vyrůstala v Quezon City na ostrově Luzon spolu se svou sestrou Mary Anne. Navštěvovala školu v Child Study Center na Filipínské univerzitě a později školu Holy Angels Montessori School.

Její matka se v dubnu 1988 přestěhovala s dcerami do Sarratu, 300 mil severně od Quezon City, aby mohla pracovat na ministerstvu spravedlnosti. Ruiz-Abadová začala studovat střední školu na Mariano Marcos State University High School v nedalekém Laoag CIty. Měla velkou úctu k eucharistii a od mládí rozdávala ve svém okolí a ve škole růžence, bible, modlitební knížky a svaté kartičky.

Když se P. Pajarillaga v roce 1993 setkal s Ruiz-Abadovou, okamžitě si všiml její velké lásky k eucharistii a modlitbě. "Byla chodícím svědectvím zbožnosti. Vždy byla oblečená v bílém a s růžencem na krku," vzpomínají ti, kdo ji znali.

Ruiz-Abadové byla v deseti letech diagnostikována hypertrofická kardiomyopatie a s touto nemocí žila tři roky s velkou vírou a nadějí. "Niñin život byl plný modlitby, úcty a důvěrného vztahu s Trojjediným Bohem a Pannou Marií," uvedl Mayugba.

Dne 16. srpna 1993 utrpěla dívka ve škole zástavu srdce a byla okamžitě převezena do nemocnice, kde zemřela. Byla pohřbena na veřejném hřbitově v Sarratu a její hrob je nyní poutním místem.

"Život Niñi Ruiz-Abadové dnes inspiruje děti a mladé lidi k životu zakořeněnému v modlitbě. Její příběh stále zasahuje srdce mnoha lidí, protože je příkladem toho, že s Bohem lze překonávat překážky," uvedla Filipínská biskupská konference.

Zdroj: CNA

Život z víry Světci dneška