Vatikánská velkopáteční sbírka na Svatou zemi je letos určena na humanitární pomoc v Gaze

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 3. 2024, 14.43

Letošní sbírka pro Svatou zemi upozorňuje na naléhavou humanitární krizi, které čelí sužované obyvatelstvo v Gaze, a na papežovu výzvu k míru.

image:Image 54/source/orig/53049_gazachurchmass12-20-23.png
Foto: P. Gabriel Romanelli/Facebook

„Vypuknutí války v Gaze po událostech ze 7. října 2023 ochromilo Svatou zemi. Nedostatek poutníků a turistů dostal tisíce rodin do těžkostí,“ uvedl kardinál Claudio Gugerotti, prefekt Dikasteria pro východní církve, v dopise zveřejněném 8. března.

Vatikán dohlíží na fond Pro Terra Sancta neboli Papežskou sbírku pro Svatou zemi od roku 1974, kdy papež Pavel VI. ve své apoštolské exhortaci Nobis in Animo určil Velký pátek jako den, kdy se sbírky účastní farnosti po celém světě. Letos připadá Velký pátek na 29. března.

Obvykle je 65 % vybraných prostředků určeno pro františkánskou kustodii Svaté země, která již více než 800 let pečuje o svatá křesťanská místa v regionu. Františkánská kustodie využívá prostředky také na humanitární a sociální aktivity, včetně pomoci při úhradě zdravotních nákladů rodin a na jejich základní potřeby a také na zajištění bydlení pro potřebné lidi a mladé rodiny, které platí symbolické nájemné.

Zbývajících 35 % dostává Dikasterium pro východní církve na podporu seminaristů a kněží a na vzdělávací a kulturní aktivity.

Podle loňské souhrnné zprávy se v rámci Papežské sbírky vybralo něco přes 7 milionů dolarů, z čehož asi 3,7 milionu dolarů bylo použito na podporu formace seminaristů a řeholních bratří a sester. Dalších zhruba 2,5 milionu dolarů bylo určeno na vzdělávací aktivity.

Letošní výzva přichází na pozadí probíhající války mezi Izraelem a Hamásem, která má ničivé dopady na civilní obyvatelstvo.

„S vypuknutím války byla pomoc zintenzivněna s cílem podpořit základní potřeby obyvatel vyčerpaných bombardováním a stísněných v areálech farních budov,“ uvádí se v souhrnné zprávě.

„Papež František nikdy nepřestal vyjadřovat svou blízkost všem lidem postiženým konfliktem ve Svaté zemi,“ napsal kardinál Gugerotti. „Svatý otec má v úmyslu uskutečnit v Gaze nebo na Západním břehu projekt s humanitárním zaměřením, který může pomoci obyvatelstvu obnovit důstojnější život a vytvořit pracovní příležitosti, jakmile válka skončí.“

Papežská sbírka poskytuje komunitní pomoc a pomoc na farní aktivity pro farnost Svaté rodiny, jedinou římskokatolickou farnost v Gaze. Podle souhrnné zprávy bylo mezi příjemci 135 osob, které jsou součástí společenství Svaté rodiny, a také 600 lidí, kteří na začátku války na území farnosti přišli o svůj domov.

Gaza je jednou z nejchudších a nejhustěji osídlených oblastí Palestiny. Od vypuknutí války bylo v enklávě podle ministerstva zdravotnictví řízeného Hamásem zabito více než 30 000 civilistů.

Zdroj: CNA

Konflikt ve Svaté zemi