Papež ke katolíkům ve Svaté zemi: Kéž ze zrn zasetých v bolesti vzejde naděje

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 3. 2024, 13.12

Ve velikonočním listu adresovaném katolíkům ve Svaté zemi papež František vyjadřuje svou duchovní blízkost a otcovskou lásku a povzbuzuje křesťany na celém světě ke konkrétní podpoře a modlitbám za mír.

image:Image 54/source/orig/53694_holy-family-gaza.jpg
Wikimedia Commons

Papež František napsal zvláštní list katolíkům ve Svaté zemi. Ujistil je, že na ně myslí a modlí se za ně. "Objímám vás všechny v rozmanitosti vašich obřadů, drazí katoličtí věřící žijící po celé Svaté zemi," píše a dodává: "Zvláště objímám ty, kteří jsou nejvíce zasaženi nesmyslnou tragédií války: děti oloupené o budoucnost, ty, kteří truchlí a trpí, a všechny, kdo se stali obětí úzkosti a zděšení."

V dnes zveřejněném dopise Svatý otec připomíná zvláštní význam Velikonoc pro ty, kdo žijí na místech posvěcených Ježíšovým životem, smrtí a zmrtvýchvstáním.

Papež František uznává touhu křesťanů zůstat v zemi, kde po staletí přebývali, a děkuje jim za jejich víru, lásku a naději. Připomíná také svou vlastní pouť do Svaté země v roce 2014 a opakuje slova svatého Pavla VI., který varoval před "stálým a hrozivým ohrožením" míru, bezpečnosti a lidských hodnot v důsledku pokračujícího napětí na Blízkém východě.

Papež František vyzdvihuje úlohu křesťanů na Blízkém východě při střežení "míst naší spásy", jejich "trvalé svědectví o tajemství Pánova utrpení prostřednictvím vlastního utrpení". Právě ve své schopnosti vždy znovu povstat “jste hlásali a stále hlásáte, že ukřižovaný Pán vstal z mrtvých,” píše František.

Za křesťany ve Svaté zemi a spolu nimi přednáší Svatý otec následující modlitbu:

“Pane, ty jsi náš pokoj (srov. Ef 2,14-22). Ty, který jsi označil za blahoslavené tvůrce pokoje (srov. Mt 5,9): osvoboď lidská srdce od nenávisti, násilí a ducha pomsty. Vzhlížíme k tvému příkladu a následujeme tebe, který jsi milosrdný, tichý a pokorného srdce (srov. Mt 11,29). Kéž nikdo neoloupí naše srdce o naději, že s Tebou znovu povstanou. Kéž nás nikdy nerezignujeme na obranu důstojnosti každého muže, ženy a dítěte bez rozdílu náboženství, etnika či národnosti, počínaje těmi nejzranitelnějšími z nás: ženami, starými lidmi, dětmi a chudými.”

Papež František opět ujišťuje katolíky ve Svaté zemi, že nejsou sami, a slibuje, že všeobecná církev jim projevuje solidaritu prostřednictvím "modlitby a praktické lásky".

"Doufáme, že se brzy vrátíme mezi vás jako poutníci, abychom se vám přiblížili, objali vás, lámali s vámi chléb bratrství a rozjímali o něžných výhoncích naděje, které vyrůstají ze zrn, jež v bolesti zaséváte a trpělivě pěstujete," dodává Svatý otec.

Spolu s poděkováním "biskupům, kněžím a řeholníkům" za jejich práci mezi lidmi, se Svatý otec modlí, aby "v tyglíku utrpení... zazářilo drahocenné zlato jednoty" mezi katolíky a ostatními křesťany, kterým vyjadřuje svou "duchovní blízkost a povzbuzení" a ujišťuje je o svých modlitbách.

V závěru dopisu papež František svěřuje katolíky ve Svaté zemi pod ochranu Panny Marie, "dcery této země”. A vyzývá křesťany na celém světě, aby "projevili svou konkrétní podporu a neúnavně se modlili, aby všichni lidé vaší milované země mohli konečně žít v míru".

Zdroj: vatican.va

Půst a Velikonoce Konflikt ve Svaté zemi Papež František

image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein
image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill