Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Vědci z Vatikánské observatoře vyvinuli novou metodu k pochopení velkého třesku

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 3. 2024, 14.52
TiskTisk

Dva vědci z Vatikánské astronomické observatoře dosáhli dalšího pokroku ve vývoji matematické metody pro pochopení raných okamžiků vesmíru.

image:Image 54/source/orig/53187_padre-gabriele-gionti-y-el-padre-matteo-galaverni-01.png
Specola Vaticana

Už v roce 2022 vyvinuli jezuita P. Gabriele Gionti a P. Matteo Galaverni, kteří jsou zároveň fyziky a vědci, matematickou metodu, která pomáhá zkoumat rané okamžiky vesmíru. Nyní zveřejnili nové poznatky, díky kterým zjistili, že pomocí matematického triku mohou převést řešení fyzikálního problému z alternativní teorie gravitace do obecné teorie relativity Alberta Einsteina. Tento trik jim umožňuje podívat se na problém skrze dva různé matematické rámce: Jordanův a Einsteinův.

Kromě toho zjistili, že existuje zajímavá souvislost mezi alternativními teoriemi gravitace a zvláštním jevem zvaným "antigravitace". Tento objev by mohl pomoci pochopit gravitaci zcela novým způsobem a poskytnout nové poznatky o fungování vesmíru.

Pro oba je tato matematická analýza gravitace přesvědčivá. "Je opravdu fascinující snažit se pochopit fyzikální zákony v prvních okamžicích vesmíru. Hledání nových fyzikálních zákonů a snaha o jejich úplné pochopení je proces, který naplňuje naši mysl i srdce velkou radostí. I když to někdy může být docela frustrující. Je to způsob, jak přispět, společně s celou vědeckou komunitou, k zodpovězení některých základních otázek: Kdo jsme, odkud jsme přišli, jaký je náš původ? Pro věřícího člověka je to navíc úžasná možnost interpretovat svůj výzkum jako objev nových stop či znamení krásy a elegance Boha při stvoření vesmíru, navzdory našim extrémně omezeným znalostem.“

Vatikánská observatoř je vědecký výzkumný ústav, který podléhá přímo Svatému stolci. Její počátky sahají do roku 1578, kdy papež Řehoř XIII. požádal jezuitské astronomy a matematiky z Římské koleje, aby připravili reformu kalendáře, která byla vyhlášena v roce 1582. Hvězdárna fungovala nejprve přímo ve Vatikánu. Na počátku 30. let 19. století se obloha nad Římem stala v důsledku rostoucího elektrického osvětlení tak jasnou, že astronomové již nebyli schopni pozorovat slabší hvězdy. Proto Pius XI. rozhodl, aby byla observatoř přemístěna do jeho letního sídla v Castel Gandolfo. Observatoř provádí výzkum v různých oblastech astronomie a astrofyziky, včetně studia hvězd, galaxií, kosmologie a dalších oblastí vesmíru. Spolupracuje s renomovanými vědci z celého světa a snaží se podporovat dialog mezi vědou a náboženstvím.

Zdroj: Zenit


Focusy

Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou