Velehrad opět přivítá vysokoškoláky z celé republiky. Přijede za nimi Max Kašparů nebo bývalý zpovědník Matky Terezy

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace20. 3. 2024, 8.15

„ZDE JSEM“ je mottem celostátního setkání vysokoškolských studentů, které se po dvou letech opět uskuteční na Velehradě ve dnech 9. – 12. května 2024. V rámci programu 17. ročníku Studentského Velehradu budou mít věřící studenti a mladí pracující možnost setkat se s mnoha zajímavými hosty, mimo jiné Mons. Leo Maasburgem, bývalým zpovědníkem Matky Terezy, nebo Maxem Kašparů, knězem, psychiatrem a autorem populárních knih. Účastníky čeká bohatý program v podobě koncertů, workshopů nebo sportu, ale také příležitosti ke ztišení a modlitbě.

image:Image 54/source/orig/53324_2022-05-07vohl13h01m36svhl8929.jpg
Foto: Vojtěch Hlávka, ČaV

Pro několik stovek účastníků bude připraven bohatý program v podobě zajímavých přednášek, workshopů, společného slavení liturgie a modlitby, ale i koncertů, cimbálové hudby a příležitostí k rozhovorům a diskusím s vrstevníky. Téma letošního ročníku „Zde jsem“ je inspirováno biblickým zvoláním mladíka Samuela vyjadřujícího ochotu působit v Boží službě.

V přednáškovém bloku se mladí mohou těšit na širokou škálu témat jako je povolání, růst ve víře a duchovním životě, vliv technologií a tzv. digitální demence, ale i ztahy a prožívání každodenního života mladého katolíka v dnešním světě. Mezi přednášejícími se objeví například forenzní psychiatr a autor populárních knih Max Kašparů, současný apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo nebo lékařka MUDr. Ilona Burdová.

Pozvání přijali i zahraniční hosté, mezi jinými Mons. Leo Maasburg, který několik let doprovázel Matku Terezu z Kalkaty na jejích mezinárodních cestách, dále P. Bogdan Stępień, polský kněz z řádu paulínů, který promluví na téma charismat, či František Bartek, mladý slovenský teolog a tvůrce podcastu Eros zaměřeného na sexualitu a vztahy.

V rámci workshopů si mladí zase budou moci vyzkoušet napsat vlastní píseň s písničkářem Pavlem Helanem, dozvědět se o práci Maltézské mládeže s hendikepovanými či načerpat inspiraci a povzbuzení ze svědectví Josefíny Vrbové, která strávila rok jako misijní dobrovolnice v Tanzanii.

Studentský Velehrad je celostátní setkání studentů vysokých škol a mladých pracujících, které se koná každé dva roky na známém poutním místě Velehrad na jihovýchodní Moravě a navazuje na tradici studentských poutí z 90. let. Jeho pořadatelem je Vysokoškolské katolické hnutí ČR, které reprezentuje katolické studentské organizace v jednotlivých městech. Záštitu nad letošním ročníkem převzal arcibiskup pražský Jan Graubner, papežský nuncius Jude Thaddeus Okolo, zlínský hejtman Radim Holiš nebo staroměstský senátor Josef Bazala.

Registrace probíhá prostřednictvím přihlašovacího formulářena webových stránkách Studentského Velehradu do 8. dubna 2024. Cena setkání se dělí do několika kategorií podle délky pobytu a způsobu ubytování. Přihlašování je otevřeno všem vysokoškolským studentům a mladým pracujícím ve věku od 18 do 30 let.

Více najdete na www.studentskyvelehrad.cz

Život z víry Mladí v církvi

image:Image Duchovní otcovství
Duchovní otcovství Jacques Philippe