Velehrad pro Ukrajinu

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace7. 3. 2022, 17.00

Sejděme se na Velehradě společně pro Ukrajinu! To je pozvání pro všechny lidi dobré vůle na neděli 13. března 2022 od 18.00 do velehradské baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Společnou modlitbou všechny přítomné provedou brněnský řeckokatolický farář Sergij Mackula, původem z Ukrajiny, a administrátor velehradské římskokatolické farnosti P. Josef Čunek SJ.

image:Image 9/source/orig/8959_5372_0_220307-velehrad-pro-ukrajinu.png

Cíl tohoto setkání podpoří svým hudebním vystoupením také Jiří Pavlica s přáteli, pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad a varhanice Marie Vojáčková. Při setkání bude možno přispět do finanční sbírky na humanitární pomoc pro obyvatele Ukrajiny. Setkání spolupořádají obec Velehrad, velehradská farnost a Stojanovo gymnázium.

Jako symbol trvalých modliteb za pokoj a mír, které už téměř dva týdny obětují lidé celého světa s myšlenkou na válkou sužovanou Ukrajinu, přitom už nyní ve velehradské bazilice nepřetržitě hoří svíce a její plamen osvěcuje obraz v kapli Panny Marie, Matky jednoty křesťanů. „Už od počátku 20. století byl Velehrad místem, kde se scházeli věřící z Východu i Západu. Na pozvání pozdějšího olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana tu při unionistických kongresech katolíci a pravoslavní v diskuzích i modlitbách navzájem objevovali svou kulturu a náboženství a hledali to, co je spojuje. Připojujeme se proto k modlitbám za Ukrajinu a jako jejich viditelný symbol jsme o první neděli zapálili postní svíci, které od té chvíle nepřetržitě hoří před obrazem Matky jednoty,“ popsal velehradský duchovní správce P. Josef Čunek SJ.

Válka na Ukrajině

image:Image Hanin kufřík
Hanin kufřík Karen Levine
image:Image Tajemství pražských klášterů
Tajemství pražských klášterů Josef Pepson Snětivý
image:Image Co bylo po zrušení Tovaryšstva Ježíšova?
Co bylo po zrušení Tovaryšstva Ježíšova? Leopold Škarek
image:Image Život pro zavržené