Velikonoce ve stínu války

Autor: Alena Scheinostová Zdroj:Katolický týdeník
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 4. 2022, 9.51

„Navzdory válce se budeme snažit prožít Velikonoce s hlubokou vírou, protože i dnes by nám měly přinést radost, pokoj a posílit naši víru v Kristovo vzkříšení,“ popřál Ukrajincům lvovský arcibiskup Mieczysław Mokrzycki, hlava tamních katolíků latinského obřadu.

image:Image 11/source/orig/10560_velikonoce-ve-stinu-valky.jpeg
Řeckokatoličtí křesťané se na oslavu Vzkříšení teprve připravují. Liturgii Květné neděle prožili uplynulý týden například ve vojenském kostele ve Lvově (na snímku).
Snímek ČTK

„Svátek Kristova vzkříšení slavíme ve velmi těžké době, kdy jej zastiňují děsivé obrazy výbuchů, smrti, zprávy o úmrtích a zraněních našich obránců, zvuky sirén. Často se v našich srdcích probouzí strach o sebe, o své blízké, o osudy lidí a nejistota z budoucnosti,“ popsal arcibiskup Mokrzycki a navázal: „Jsme jako učedníci, kteří byli svědky rozsudku smrti, hrozného utrpení a smrti Pána Ježíše a kteří se pak shromáždili za zavřenými dveřmi svého smutku a strachu. A právě tehdy k nim přichází vzkříšený Pán,“ zdůraznil arcibiskup a připomněl Ježíšův pozdrav „Pokoj vám!“.

„Pán je stále mezi námi. Přichází uprostřed našich strachů, slabostí a utrpení. Svěřme mu všechny své radosti i strasti, svou naději i bolest,“ vyzval arcibiskup. Celý velikonoční pozdrav je zveřejněn na webu arcidiecéze

Osobnosti Půst a Velikonoce Válka na Ukrajině

image:Image Evangelium podle Bohumila Hrabala