Velikonoční oslavy na Ukrajině navzdory pokračujícím bojům

Autor: Lisa Zengarini Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 4. 2022, 15.10

Pravoslavní křesťané a katolíci východního ritu na Ukrajině oslavili Velikonoční neděli navzdory probíhajícím bojům v různých oblastech země.

image:Image 11/source/orig/10890_7567_0_844.jpeg

Navzdory mnoha výzvám k velikonočnímu příměří z celého světa slavili východní křesťané na Ukrajině, kteří se řídí juliánským kalendářem, velikonoční víkend pod neustálou hrozbou bombardování.

Podle zpráv z místních médií byla velikonoční vigilie v různých oblastech Ukrajiny relativně klidná, ale tu a tam pokračovalo ostřelování a boje, konkrétně ve městech Charkov, Mykolajiv, Luhansk, Doněck a Cherson, zatímco ocelárna Azovstal v Mariupolu je stále v ruském obležení.

Navzdory nebezpečí se východním církvím, včetně pravoslavných i řeckokatolických společenství, podařilo v neděli oslavit Zmrtvýchvstání Páně.

Speciální online přenosy liturgických bohoslužeb

Stejně jako během pandemie COVID-19 uspořádala ukrajinská řeckokatolická církev zvláštní online přenosy liturgických bohoslužeb, aby se k oslavám mohli připojit všichni věřící, kteří se kvůli obavám z útoků nemohli zúčastnit osobně.

Lidé skutečně žijí v neustálé tísni. S odkazem na tuto úzkost je Svjatoslav Ševčuk, kyjevsko-haličský arcibiskup, ujistil, že "Kristus prochází našimi zavřenými dveřmi strachu a nejistoty, dokonce i naší bolestí a utrpením". "Prochází tragédií utrpení a všemi nebezpečími války. A přináší nám svou nebeskou radost, aby Ukrajině, svému lidu, každému z nás daroval svůj pokoj," napsala hlava řeckokatolické církve na Ukrajině ve svém velikonočním poselství.

Pravoslavné církve

Velikonoční radost zazněla také v pravoslavných chrámech na Ukrajině. "Navzdory utrpení, zkáze a bolesti, které válka přinesla našemu domovu, nám nic nemůže vzít společnou radost, kterou nám dnes v temnotě noci a na úsvitu nového dne v nové Ukrajině přináší Kristovo vzkříšení," uvedl Epifanius, primas autokefální pravoslavné církve na Ukrajině.

Jeho slova zopakoval Onufrij, hlava Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu (UOC-MP). "Ten, kdo žije podle Boží smlouvy, chrání před zkázou nejen sebe, ale i svět kolem sebe," řekl a vyzval věřící, aby byli "strážci světa, nikoli jeho ničiteli".

Patriarcha Bartoloměj

Probíhající válce na Ukrajině se patriarcha Bartoloměj věnoval také během velikonoční vigilie. Konstantinopolský patriarcha se modlil za "mír mezi národy, který lidstvo tak zoufale potřebuje", a znovu požádal o humanitární koridory pro tisíce civilistů uvězněných v Mariupolu i v dalších oblastech Ukrajiny, kde se podle něj odehrává "nevýslovná lidská tragédie".

"Dnes, v tuto požehnanou noc, znovu vyzvěme k okamžitému ukončení bratrovražedné války, která jako každá válka poškozuje lidskou důstojnost a je porušením Ježíšova přikázání lásky k bližnímu."

V neděli se k němu připojil papež František, který při modlitbě Regina coeli na Svatopetrském náměstí obnovil svou výzvu k velikonočnímu příměří na Ukrajině a označil ji za "minimální a nejhmatatelnější projev touhy po míru".

Přeložil: Petr Vacík

Půst a Velikonoce Válka na Ukrajině

image:Image Křest
Křest Pavel Ambros