Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Papežův červnový modlitební úmysl: Za ukončení mučení

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Videa a podcasty
Datum publikace31. 5. 2023, 13.01
TiskTisk

Papežovo videoposelství, které bylo zasláno celé katolické církvi prostřednictvím Celosvětové sítě modlitby s papežem, je výzvou za "zrušení mučení ve všech jeho formách na celém světě".


Měsíční modlitební úmysl papeže Františka na červen je za zrušení mučení ve všech jeho formách na celém světě. Tuto výzvu k vymýcení tohoto jevu papež vyslovil ve svém videoposelství, které bylo svěřeno celé katolické církvi prostřednictvím Celosvětové sítě modlitby s papežem. Svatý otec odsoudil mučení jako pohromu, která není jen věcí minulosti, ale je stále přítomná.

Mučení Ježíže krista

S poukazem na to, že Ježíš Kristus byl mučen a kolik lidí snáší takové utrpení dnes, papež vyzval mezinárodní společenství, aby se konkrétně zasadilo o vymýcení tohoto zdroje utrpení. Papež si položil otázku, jak je možné, že lidská schopnost krutosti je tak velká.

Existují mimořádně brutální formy mučení, poznamenal papež, včetně "sofistikovaných", jako je "ponižování někoho, otupování smyslů nebo hromadné zadržování v podmínkách tak nelidských, že berou člověku důstojnost". To však, jak upozornil, není nic nového. "Vzpomeňme si, jak byl mučen a ukřižován sám Ježíš," řekl.

Zastavení této hrůzy

"Zastavme tuto hrůzu mučení. Je nezbytné upřednostnit důstojnost člověka před vším ostatním." V opačném případě, varoval papež, "oběti nejsou osoby, jsou to 'věci' a může s nimi být nemilosrdně zacházeno, což může způsobit smrt nebo trvalé psychické a fyzické poškození trvající celý život". Papež rovněž trval na tom, aby mezinárodní společenství zaručilo podporu obětem a jejich rodinám. 

Odhodlání bojovat proti přetrvávajícímu fenoménu

Načasování jeho odsouzení této praxe a samotného úmyslu modlitby není náhodné. Na 26. červen připadá Mezinárodní den OSN na podporu obětí mučení, neboť právě v tento den v roce 1987 vstoupila v platnost Úmluva OSN proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání. Úmluvu po jejím přijetí v roce 1984 ratifikovalo 162 zemí. Mučení je praxe, která se datuje již od starověku. V 18. a 19. století západní země oficiálně zrušily jeho oficiální používání prostřednictvím soudního systému. Dnes je mezinárodním právem zcela zakázáno. Přesto se v mnoha zemích nadále praktikuje. Od roku 1981 Fond OSN pro oběti mučení každoročně pomůže v průměru 50 000 obětí mučení v zemích ve všech částech světa.

Focusy

Papež František Apoštolát modlitby

Mohlo by vás zajímat

image:Image Modlím se za svého milého nejen 31 dní
Modlím se za svého milého nejen 31 dní Monika Vejmělková
Cena: 80 Kč
image:Image Akathist k sv. Janu Nepomuckému
Akathist k sv. Janu Nepomuckému Tomáš František Král
Cena: 45 Kč
image:Image Tajemství spásy
Tajemství spásy sv. Brigita Švédská
Cena: 17 Kč
image:Image Můj první misál
Můj první misál
Cena: 203 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou