Vstaň a spěchej vstříc druhým jako Maria, vyzývá mladé papež

Autor: Francesca Merlo Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 9. 2022, 16.47

Papež František vydal třetí poselství ke Světovým dnům mládeže, které se budou konat příští rok v Lisabonu. Vybízí v něm mladé lidi, aby kráčeli za Pannou Marií, vstříc druhým a zasvětili své životy Ježíši.

image:Image 17/source/orig/16306_svetove-dny-mladeze.jpeg
Foto: Vatican News

V tomto třetím a posledním poselství k 37. světovým dnům mládeže (SDM) Svatý otec vzpomíná téma minulého setkání, které se uskutečnilo v roce 2019 v Panamě: „Jsem služebnice Páně, ať se mi stane podle tvého slova“. (Lk 1,38)

„Po této události se vydáváme na nové místo, do Lisabonu, se srdcem, které hoří urgentní Boží výzvou „vstaň,“ poznamenal papež.

„V průběhu několika let jsme v každém poselství uvažovali nad mnoha tématy, která měla jedno společné, a to slovo „vstát“ (...) Je to slovo, které hovoří i k nám, říká nám, abychom procitli z dřímoty, probudili se k životu, který je kolem nás,“ zdůrazňuje papež.

František také poznamenává, že v nynější obtížné době pandemie a války „Maria ukazuje nám všem a zvláště tobě, mladému člověku, jakým byla ona, cestu blízkosti a setkání“. Svatý otec následně vyjadřuje svou naději, že zkušenost, kterou mnozí mladí lidé udělají v Lisabonu na SDM 2023 bude „představovat nový začátek“ pro ně i celý svět.

Maria vstala...

František také poznamenává, že po Zvěstování se Maria mohla zaměřit sama na sebe, ale ona se místo toho „plně svěřila Bohu“. Vstala a vyšla na cestu, protože si byla jistá, že Boží plán je pro její život ten nejlepší, zdůraznil papež. „Maria se stala Božím chrámem, obrazem putující církve, církve, která kráčí vpřed, aby sloužila, církve, která přináší radostnou zvěst všem!“

Při líčení události Vzkříšení často narážíme na slova „vzhůru“ a „vstát“, poznamenal papež.

...a spěchala

V komentáři k Lukášově evangeliu svatý Ambrož píše, že Maria se chvatně vydala na cestu do hor, „protože „měla radost z Božího příslibu a chtěla sloužit ostatním s nadšením, které se rodilo z její radosti“. Mariin spěch je tak znamením její touhy sloužit, vysvětluje papež.

Když čelíme konkrétním a naléhavým potřebám, musíme jednat rychle, zdůrazňuje František a ptá se: „Kvůli čemu, moji drazí mladí, spěcháte?“

Spěch zdravý a nezdravý

Podle papeže je totiž rozdíl mezi zdravým spěchem, který nás žene vzhůru a k druhým, a tím nezdravým, jenž nás pohání k tomu, abychom žili povrchně a odmítali zajet na hlubinu. Nakonec Svatý otec mladým po celém světě připomíná, že „teď je ten čas vydat se rychle na cestu vstříc konkrétním setkáním, opravdovému přijetí těch, kteří jsou jiní než my“.

Nakonec vyjádřil naději, že účastníci Světových dnů mládeže „zažijí novou radost ze setkání s Bohem a svými bratry a sestrami“. „Po dlouhém odloučení a izolaci spolu budeme s Boží pomocí v Lisabonu znovu objevovat radost z bratrského objetí mezi národy a generacemi, objetí usmíření a míru, objetí

Papež František Světové dny mládeže Mladí v církvi

image:Image Dále nevyšlapanou cestou
Dále nevyšlapanou cestou M. Scott Peck