Výstavu o arcibiskupu Matochovi lze navštívit ještě týden, k zakoupení je i pamětní mince

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace5. 6. 2023, 10.13

Dokumenty StB ze sledování arcibiskupa Josefa Karla Matochy, osobní předměty, které měl po dobu internace u sebe, i množství fotografií nabízí výstava „Arcibiskup Matocha: Přísně tajné“, která je až do 11. června 2023 otevřena v Arcibiskupském paláci. V turistickém centru paláce si lze rovněž zakoupit pamětní minci, kterou k letošnímu výročí arcibiskupa Matochy vydala Česká národní banka.

image:Image 33/source/orig/32709_24332_0_230510-mince-matocha-2-cnb.jpg

Výstava ukazuje mimo jiné autentické záznamy StB o sledování, odposleších, výsleších a vynucených přiznáních. Představuje ovšem nejen období po únorovém komunistickém převratu, ale zaměřuje se i na dobu tomu předcházející a následující, a mapuje vývoj vztahu státu k církvi a širší kontext událostí a osudů dalších významných osobností, zvláště Matochova prvního generálního vikáře biskupa Stanislava Zely.

Návštěvníci uvidí kromě samotných dokumentů také osobní předměty, které měl arcibiskup po dobu internace ve své pracovně, dále předměty ze sbírek Arcibiskupství olomouckého, které jsou spojeny s jeho osobou a dobové fotografie. Pohnutou atmosféru nelehké doby dokreslí audiozáznamy, které výstavu doprovodí, například „Biskup vyznavač“ načtený Hanou Maciuchovou nebo dokument Českého rozhlasu Plus.

Pamětní mince připomíná Matochovo výročí

Letošní výročí 75 let od jmenování Josefa Karla Matochy arcibiskupem olomouckým připomíná vedle arcibiskupství také Česká národní banka (ČNB). Ta na počátku května představila na půdě Arcibiskupského paláce stříbrnou pamětní minci nominální hodnoty 200 Kč. Autorkou její podoby je akademická sochařka Marie Šeborová. Na lícní stranu dvousetkoruny ve svém návrhu umístila kříž v trnové koruně a malý štít z osobního znaku bývalého olomouckého arcibiskupa. Jako ústřední motiv rubové strany zvolila portrét Josefa Karla Matochy.

Centrální banka vydává celkem 30 tisíc kusů těchto pamětních mincí ve dvojím provedení. Pro ČNB je vyrobila Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. V běžné kvalitě vzniká 11 730 kusů, dalších 18 270 kusů ve špičkové kvalitě vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Každá mince má průměr 31 mm a hmotnost 13 g. Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů, mimo jiné i v turistickém centru Arcibiskupského paláce.

Církev a společnost