Vyznamenání papeže Františka pro Mons. Josefa Zouhara

Zdroj:Biskupství brněnskéBiskupství brněnské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace2. 10. 2023, 11.14

Papež František vyznamenal jihomoravského kněze Josefa Zouhara záslužným oceněním Pro Ecclesia et Pontifice. Ocenění, označované také jako čestný kříž, papež udělil u příležitosti výročí 80 let věku a 55 let od Zouharova kněžského svěcení. Předal mu ho brněnský diecézní biskup Pavel Konzbul v neděli 1. října. Hodonínský děkan se tak stal historicky prvním držitelem tohoto vyznamenání v brněnské diecézi.

image:Image 43/source/orig/42411_hodonin-0364.jpg

Důvody vyznamenání shrnuje biskup Pavel Konzbul: „Otec Josef Zouhar je jedním z mých nejlepších a nejstarších spolupracovníků, vyniká věrností a obětavostí v kněžské službě, a to nejen v pastorační práci jakožto farář a děkan, ale také jako zodpovědný za diecézní charitu. Velmi cenný byl jeho přínos jakožto člena kněžské rady a sboru poradců.“

Ocenění pro všechny „obyčejné“ kněze

Vyznamenání Pro Ecclesia et Pontifice zavedl v roce 1888 papež Lev XIII. Od té doby jej papeži udělují nejen kněžím, ale i laikům a jedná se o nejvyšší papežské vyznamenání takového typu. Do brněnské diecéze ocenění míří vůbec poprvé. „V naší diecézi slouží okolo 320 kněží a vyznamenání otce Zouhara vnímám nejen jako vyznamenání výjimečnosti jeho kněžské služby, ale také jako ocenění pro všechny kněze, kteří svou práci vykonávají jako službu lidem. Často se o kněžích v médiích mluví jen v návaznosti na skandály, ale většina z nich odvádějí desítky let poctivou a obětavou službu pro lidi, kterou málokdo veřejně ocení.  Mám radost, že si papež František jejich práce váží,“ říká biskup Konzbul.

Kdo je P. Josef Zouhar? Vesnický farář i prezident diecézní charity

Římskokatolický kněz brněnské diecéze Josef Zouhar se narodil 8. října 1943 v Senetářově, pochází z devíti sourozenců, kněžími bylo i jeho šest strýců. Po absolvování střední školy v Blansku nastoupil v roce 1960 do olomouckého kněžského semináře. Po kněžském svěcení v roce 1968 začínal jako kaplan v Jedovnicích, později působil ve farnostech v Moravské Nové Vsi, ve Ždánici, v Lovčicích u Kyjova, v Hodoníně, Lužicích u Hodonína a Mikulčicích. V roce 2006 ho už jako děkana děkanství hodonínského papež Benedikt XVI. jmenoval kaplanem Jeho Svatosti. Mezi lety 2002 a 2021 také zastával funkci prezidenta Diecézní charity Brno a v současnosti je biskupským delegátem pro oblast charitativní činnosti církve v brněnské diecézi.

Papež František Osobnosti

image:Image Bratr František